Sağlık

Sesinizi yükseltmeyin, yoksa...

Sesinizi yükseltmeyin, yoksa...

Aşırı yüksek sesle konuşmak ve sürekli bağırmak ses tellerinin kanamasına ve şişmesine sebep oluyor.

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ)Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Emre Üstündağ, sürekli bağırarak konuşmanın, ses teli içinde kanamalara ve ses teli şişliklerine neden olabildiğini, tedavisi için cerrahi müdahale gerektiğini bildirdi.

Üstündağ, yaptığı açıklamada, soğuk algınlığı ve üst solunum yolu enfeksiyonlarının yanı sıra aşırı bağırmanın da ses kısıklığına neden olduğunu söyledi.

İnce, üzeri mukozayla kaplı hassas kas dokusu olan ses telinde aşırı yüklenmeye bağlı ''nodül'' adı verilen ve ses kısıklığına neden olan küçük şişliklerin ortaya çıkabildiğini belirten Üstündağ, nodüllerin başta öğretmenler olmak üzere seyyar satıcılar, mübaşirler, imamlar ve sesini kullanarak iş yapan diğer kesimlerde sıklıkla görüldüğünü ifade etti. Tüm nodüllere cerrahi müdahale gerekmediğini ifade eden Üstündağ, şöyle konuştu:

''Nodül oluşmasının nedeni, sesin yanlış kullanılmasıdır. Tedavide de ilk adım sesin doğru kullanımı önermek oluyor. Sesin yanlış kullanımından kaynaklanan ses kısıklıkları daha çok kalabalık sınıflarda görev yapan öğretmenlerde gözleniyor. Bir öğretmen gün içinde sürekli bağırarak konuşuyor, sesini duyurabilmek için ses tellerini zorluyorsa zamanla nodül oluşur. Bu tür hastalara öncelikle ses istirahati ve doğru ses kullanma alışkanlığı kazanmasını öneriyoruz. Gerekirse ses terapistlerine yönlendiriyoruz.''

Cerrahi müdahale gerektirebiliyor

Nodüllerin yanı sıra aşırı bağırmaya bağlı olarak ses teli içinde kanamalar ve ''polip'' adı verilen tek taraflı ses teli şişliklerinin oluşabileceğine değinen Üstündağ, ''Bu durumda tedavi için cerrahi müdahale gerekiyor'' dedi.
Yayın tarihi: 19.12.2006
1804
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.