Sağlık

Sesim çıkmıyor

Sesim çıkmıyor

Çeşitli sebeplere bağlı olarak oluşan ses kısıklığını ihmal etmeyin.

Genellikle bütün normal olamayan ses değişikliklerinin yerine kullanılan genel bir terim olan ses kısıklığında hırıltılı, çatallı veya gergin olabilen sesin şiddeti ya da inceliğinde değişim de görülebiliyor.

Ses kısıklığı ile ilgili bilinmesi gerekenleri Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Tamer Haliloğlu anlattı:

"Ses değişikliklerinin nedeni genellikle gırtlakta yerleşmiş olan ses tellerindeki sorunlardır. Nefes alma sırasında ses telleri açılır. Konuşma sırasında ise ses telleri kapalıdır ve akciğerlerden çıkan havayla titreşerek sesin oluşmasını sağlarlar.

Ses telleri ne kadar sıkı kapanırsa ve ne kadar inceyse o kadar hızlı titreşirler ve ses de o kadar ince olur. Ses telleri üzerinde şişlik bulunması halinde kapanmaları, dolayısıyla da çıkan ses düzgün olmaz."

Ses kısıklığının nedenleri nelerdir?

Dr. Haliloğlu, ses kısıklığının en sık nedeninin akut larenjit olduğunu ve soğuk algınlığı ile diğer üst solunum yolu enfeksiyonları sırasında ya da aşırı bağırmaktan kaynaklanan ses zorlamalarında ortaya çıktığını belirtti.

Daha uzun süreli ses kısıklıklarının nedeninin genellikle sesin uzun süreyle aşırı ve zorlanarak kullanılması olduğunu belirten Dr. Haliloğlu, "bu tür ses kullanma alışkanlığı, ses telleri üzerinde nodül adı verilen ve ses kısıklığına neden olan küçük şişliklerin ortaya çıkmasına neden olur" dedi.

Haliloğlu, nodüllerin genellikle sesini profesyonel nedenlerle uzun süre, ancak hatalı teknikle kullanan kişilerde (şarkıcılar, öğretmenler, politikacılar gibi) görüldüğünü de belirtti.

Aşırı bağırma ses tellerini nasıl etkiler?

Aşırı bağırmanın ardından gelişen akut larenjit sırasında ses teli içinde küçük kanamalar da meydana gelebiliyor.

Dr. Haliloğlu, sesin dinlendirilmediği taktirde kanamanın polip adı verilen tek taraflı ses teli şişliklerine dönüşebildiğini ve sürekli ses kısıklığına neden olduğunu söyledi.

Reflü ile ses kısıklığı ilişkisi nasıldır?

Opr. Dr. Tamer Haliloğlu, reflü hastalığına da değindi:

"Erişkinlerde ses kısıklığının sık görülen nedenlerinden birisi de yemek borusu ile midenin birleştiği noktadaki bir adelenin zayıflığına bağlı olarak, mide içindeki asitli sıvının yemek borusundan gırtlak seviyesine yükselerek ses tellerini tahriş etmesidir.

Buna 'larengofarengeal reflü' adı verilmektedir. Ses kısıklığı özellikle sabahları fazladır ve gün içinde azalır. Ses kısıklığı ile birlikte boğazda takılma, yabancı bir madde varmış hissi ve sık boğaz temizleme alışkanlığı da sık görülen belirtilerdir.

Reflü nedeniyle ses kısıklığı olan hastaların pek çoğunda mide ile ilgili şikayetler yoktur."

Sigaranın ses kısıklığı üzerindeki etkileri nelerdir?

Sigara içmenin ses kısıklığının bir diğer nedeni olduğuna da değinen Opr. Dr. Tamer Haliloğlu, "sigara, gırtlak ve boğaz kanserlerinin gelişmesinde önemli bir risk faktörü olduğundan düzelmeyen ses kısıklığı olan ve sigara içen kişilerin bir uzmana muayene olmaları gerekir" dedi.

Ses kısıklığının daha nadir nedenleri arasında alerji, guatr ve sinir sistemi hastalıkları da sayılabiliyor.

Birçok insanda doğal yaşlanma ile birlikte ses kısıklığı da ortaya çıkabiliyor.

KBB uzmanına ne zaman muayene olmak gerekir?

- Ses kısıklığı iki-üç haftadan uzun sürerse
- Soğuk algınlığı gibi belirli bir neden yokken ağrı varsa
- Öksürükle kan geliyorsa
- Yutma güçlüğü varsa
- Boyunda şişlik varsa
- Birkaç günden uzun süren tam ses kaybı veya seste şiddetli değişiklik varsa

Ses bozuklukları nasıl tedavi edilir?

Ses bozukluklarının tedavisi ise ses kısıklığının nedenine göre değişiyor.

Ses kısıklığına neden olan durumların çoğunun ses istirihati ve doğru ses kullanma alışkanlığını kazanmakla düzeldiğini belirten Opr. Dr. Tamer Haliloğlu, ses sorunu olan bütün hastalardan sigara içmemeleri ve sigara dumanı bulunan ortamlardan kaçınmaları, bol su içmeleri istendiğini de vurguladı.

Ses kısıklığını önlemek için neler yapılmalıdır?

- Sigara içiyorsanız bırakın,
- Kafein (kahve, kolalı meşrubatlar) ve alkol kullanımından kaçının,
- Sigara dumanı bulunan ortamlardan kaçının,
- Bol su için,
- Evinizin havasını nemlendirin,
- Gıdanıza dikkat edin (baharatlı gıdalardan kaçının)
- Sesinizi uzun süreyle ve yüksek şiddette kullanmayın,
- Ses kısıklığı olduğunda sesinizi dinlendirin

www.cnnturk.com
Yayın tarihi: 17.08.2005
4708
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.