Sağlık

Sertleşme tedavisinde ağızdan alınan ilaçlar

Sertleşme tedavisinde ağızdan alınan ilaçlar

Sertleşme sorununun birinci basamak tedavisi ağız yoluyla alınan ilaçlardır.

Bu ilaçlara PDE 5 inhibitörleri deniyor. 1998'de sildenafil (Viagra) ile başlayan vardenafil (Levitra) ve tadalafil (Cialis) ile devam etmekte olan bu ilaçlar, ereksiyon fizyolojisinin önemli bir aşamasına etkili olan etkin ilaçlardır.

Sertleşme sorununa neden olan birçok hastalıkta, etkin ve güvenilir ilaçlar olarak dünyanın her tarafında yaygın olarak kullanılmaktadır. Her 9 saniyede bir tablet ilacın satıldığı, çok geniş bir pazar oluşturmaktadır. Bu ilaçların kullanımındaki temel unsur cinsel ilişkiden yaklaşık 30-60 dakika- öncesinden alınması ve etkisinin oluşması için de cinsel uyarının alınması gerekliliğidir.

Cinsel uyarı olmadan bu ilaçların yeterli etkiyi göstermesini beklemek, yanlış durakta yanlış otobüsü beklemek gibi düşünülmelidir. Cinsel uyarıyla birlikte ilaçlar aktive olmakta ve cinsel ilişkiyi gerçekleştirecek sertliğe ulaşılmasını sağlamaktadır. Bu ilaçların etkinliği hakkında kanıya varmak için de en az 6-8 kez denenmiş olması gerektiğini hatırlatıyorum.

Her ilacın olduğu gibi bu ilaçların da bazı olası yan etkileri vardır. En sık görülen yan etkileri baş ağrısı ,sıcak basması ve mide-barsak sistemine ait bazı yan etkilerdir.

Bu ilaçlar hipertansiyon, diabet ve hafif derecedeki kalp hastalarında dahi güvenle kullanılabilir. En önemli kontrendikasyonu yani kullanılmaması gereken durum, nitrat içeren kalp ilaçları alan kişilerdedir. Nitrat alanlar PDE 5 inhibitörleri ilaçları kullanmamalıdırlar. Bu hastalarda PDE 5 inhibitörleri ciddi bir risk oluştururlar. Bu ilaçları almasalar da cinsel ilişkinin risk oluşturabileceği ileri derecedeki kalp hastalarının da ilaçları kullanması önerilmez.

Bu ilaçların farmakolojik etkileri aynı sisteme etki edecek olmakla birlikte, formüllerinde ve dolayısıyla da etki özelliklerinde bazı farklılıklar olabilir. Örneğin yarılanma ömrü uzun olan ilaçların etki süresi biraz daha uzundur veya hücre içi etkileşiminde bazı farklılıklar bulunabilir. Ancak genel anlamda PDE 5 inhibitörleri etkili ve güvenilir ilaçlardır.

Yalnız bu ilaçların sertleşme sorununa neden olan etkenleri değil, sertleşme sorunu semptomunu gideren ilaçlar olduğunu belirtmek ve bu nedenle de sertleşme sorunu yaşayanların her cinsel ilişkiden önce almaları gerektiğini hatırlatmak isterim. Uzun süreli kullanımının gerçek tedavi oluşturup oluşturmayacağı ise henüz tam olarak bilinmemektedir.

Hürriyet / Prof. Dr. Emre AKKUŞ
Yayın tarihi: 07.07.2005
1201
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.