Sağlık

Serinlemek kabusunuz olmasın!

Serinlemek kabusunuz olmasın!

Serinlemek isterken havuz veya deniz suyunun kulağa kaçmasıyla dış kulakta veya orta kulakta iltihaplanma meydana gelebiliyor.

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Tamer Haliloğlu, deniz ve havuz suyunun kulakta nasıl iltihaplanmaya yol açtığını anlattı:

"Kulağa suyun kaçmasıyla kulakta nasıl bulunan kirler şişmekte, bu da dış kulakta ıslaklık ve doluluk hissi gibi rahatsızlıklar yaratmaktadır.

Bu durumun sık sık tekrarlaması veya uzun süre devam etmesi halinde, kirler bulundukları bölgeyi tahriş etmekte ve iltihaplanmalara neden olmaktadırlar.

Bu rahatsızlıklar özellikle çocukları daha fazla etkilemektedir. Bu tür rahatsızlıklarla karşılaşılmaması ve tatilin zehir olmaması için önlem amacıyla özellikle çocuklar deniz ve havuz mevsiminden önce mutlaka bir Kulak Burun Boğaz uzmanına götürülmelidir."

Suda bulunan bakterilere dikkat!

Op. Dr. Tamer Haliloğlu, özellikle havuz sularında bulunan bakteri ve mantarların da çeşitli kulak enfeksiyonlarına yol açtığını söyledi:

"Temiz olmayan havuzlara ve denize girilmesi kulakta pek çok soruna yol açtığı gibi, havuzları temizlemek için kullanılan antiseptik maddeler de büyük sorun yaratmaktadır.

Kişinin, temizlikte kullanılan klor benzeri antiseptik maddelere alerjisinin olması durumunda östaki borusunda ödem oluşabilmektedir. Bu ödem ise ciddi orta kulak iltihaplarına yol açabilmektedir.

Bu nedenle özellikle kulak zarı delik olanlar önlem almadan suya girmemelidirler."

Dr. Haliloğlu, güneş altında uzun süre kalarak havuza girip çıkmanın da zararlı olduğuna dikkat çekti:

"Güneş altında uzun süre kalan kişinin havuza ya da denize girmesi vücut direncini azaltmaktadır. Bu dirençsizlik ise hastalıklara davetiye çıkarabilir.

Ayrıca, soğuk algınlığı, nezle ve sinüziti olup da havuza veya denize girenlerde ise akut orta kulak iltihabına sıkça rastlanmaktadır. İyi tedavi edilmeyen orta kulak enfeksiyonları, insan vücudunda büyük olumsuzluklara yol açabilir.

Orta kulak enfeksiyonlarının iç kulağa ve beyne doğru ilerlemesi durumunda menenjit ve kafa içi komplikasyonlar (beyin apsesi) meydana gelebilmektedir."

Tıkaçlar kulağa zararlı

Op. Dr. Tamer Haliloğlu, deniz ve havuzlarda kulak yoluna koruyucu olarak takılan tıkaçların ise kulağı korumak yerine zarar verdiğine dikkat çekti.

Tıkaçların sadece kulak zarı delik olan kişilere önerilebileceğini kaydeden Op. Dr. Haliloğlu, "tıkaçlar kulaktaki hava sirkülasyonunu engellediği için, kulağa gelebilecek ani bir darbeyle kulak zarının patlamasına da neden olabilirler. Bu nedenle kulak tıkacı zorunlu olmadıkça kullanılmamalıdır." dedi.

Nasıl önlem almalı?

• Tatile gitmeden önce kulak zarınızın delik olup olmadığını kontrol ettirin.

• Sık sık kulak burun boğaz problemleri yaşıyorsanız yaz başında burun ve sinüs enfeksiyonlarını tedavi ettirin.

• Tatil öncesinde mutlaka kulak kiri (buşon) temizliği yaptırın.

• Denize veya havuza gireceğiniz yerde suyun temizliğinden mutlaka emin olun.

• Gireceğiniz havuzun klorlamasının düzenli olarak yapıldığından emin olun.

Havuza sürekli temiz su verildiğinden ve havuz duvarlarının temizliğinden emin olun.
Yayın tarihi: 15.06.2006
680
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.