Sağlık

Serbest radikaller masum çıktı

Serbest radikaller masum çıktı

Kanser gibi önemli hastalıkların ve yaşlanmanın suçlusu diye bilinen serbest radikaller zararsızmış. İddia doğrulanırsa antioksidanlar ve birçok tedavi yöntemi çöpe gidecek

Serbest radikal efsanesi yıkılıyor. Vücudu yaşlandırıyor ve kanser yapıyor diye savaşmak için avuç avuç antioksidan ilaç içilen serbest radikallerin vücuda zarar vermediği öne sürüldü.

Britanya'da Londra Üniversitesi uzmanları, enfeksiyonlara karşı savaşırken vücudun ürettiği serbest radikallerin vücuda zarar verdiğine dair teoriyi çürüttü. Alyuvarlarda bulunan serbest radikallerin, artrit, parkinson, kanser ve kalp rahatsızlıklarına neden olduğu düşünülüyordu.

Anthony Segal ve ekibine göre, serbest radikaller, hücrelere zarar veren sürecin nedeni değil, tali bir sonucu.

Serbest radikallerin zararlı olduğuna ilişkin tezin bir yanlış anlama yüzünden ortaya çıktığını iddia eden Segal, "Akyuvarlar serbest radikalleri üretirken, mikroplar öldürülüyor. Bu üretim sürecinde bir aksaklık olursa ağır enfeksiyonlar ortaya çıkabiliyor. Serbest radikallerin zehirli oldukları ve mikropları öldürdüğü sanılıyordu. Bu radikaller mantar veya bakteri gibi dayanıklı canlıları yok edebiliyorsa, insan hücrelerine de zarar verebilir denildi. Bu yanlış düşünce yüzünden serbest radikaller zan altına girdi. insanlar yanlış bir teori yüzünden pahalı antioksidonlara para ödüyor" dedi.

Segal ve ekibinin araştırmasına göre akyuvarlara 'güç' veren serbest radikaller değil, NADPH-Oxidase adlı enzimler. Dışarıdan gelen saldırıları bertaraf eden bu enzimler, hücre içinde üretiliyor. Bu süreçte bir aksaklık olması durumunda ise hücreler dışarıdan gelen saldırıları bertaraf etme yetisini kaybediyor.
Segal ve ekibinin bu tezinin doğrulanması, tıpta devrim anlamına geliyor. Bu durumda birçok hastalığın tedavisi ve antioksidan takviyeli diyetler gözden geçirilecek. 1970'lerden bu yana, serbest radikal üretimini kısıtlayan antioksidan ilaçlar üretilip satılıyor. Başta E ve C, birçok vitamin, serbest radikalleri yok ettikleri için rağbet görüyor. Araştırma, 'Nature' dergisinde yayımlandı.
(pte, bbc)
Yayın tarihi: 27.02.2004
711
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.