Sağlık

Selülitlerinizin Tedavi Vakti Geldi!

Selülitlerinizin Tedavi Vakti Geldi!

Yaz bitmeden vücudunuzla buluşun. Dokularınızı, kalçalarınızı gevşemiş, bacaklarınızı selülitle dolmuş gibi hissediyorsanız selülitlerinizle yüzleşme vakti!

Selüliti artıran etkenler

Selülit kadın vücuduna özgü bir sorundur. Oluşumunda, östrojen-progesteron dengesinin bozulması ve östrojenin baskın duruma geçmesi başta olmak üzere hormonal sorunlar da çok büyük önem taşır. Bunların üzerinde genellikle fazla durulmaz. Bu nedenle vurgulamaya önem veriyorum.

Su ve tuz dengesi

Selülitlerimizden sorumlu olan diğer hormonal değişimlerin başlıcaları; Kortizolün artması, insülin dalgalanmaları, tiroid sorunları, büyüme hormonunda düşüş, vücuttaki su ve tuz dengesini ayarlayan aldesteron hormonundaki değişimler ile kadınlara cinsel isteği veren testosteron hormonunun azalmasıdır. Toplar damar ve lenf dolaşımındaki yetersizlikler de kısa sürede selülitlere yol açarlar. Öte yandan yanlış beslenme alışkanlıkları, kafein ve gazlı içecekler, sık sık kilo alıp verme, hareketsizlik, sigara, duruş bozuklukları ve kabızlık gibi etkenler selüliti arttırır veya tedavileri baltalar.Düzenli masaj selüliti önler

En önemlisi selülitler vücudumuzu sarmadan çok önce, onların oluşumunu engellemektir. Bunun için yirmili yaşlardan itibaren vücudun su toplamasına karşı tedbir almak, kilomuzu dengede tutmak, egzersiz yapmak ve ödemleri atmamıza yardımcı olan tedavilerden yararlanmak gerekir. Kremler ve bitkisel yağlar bu aşamada destek olabilir. En etkili tedbirlerden biri, en azından her adet döneminden sonra masaj yaptırmaktır. Ama imkanınız varsa yaşam boyunca masaj yaptırmanızı öneririm. Ustaca yapılan masajlar, ödemlerin çözülmesine yardımcı olarak vücudu sıkılaştırır.Beslenme ve diyet

Selülit hücrelerinde su ve yağ iç içe girerek sertleşir. Bunlar yapısı bozulmuş yağ hücreleri oldukları için kolay erimezler. Bu nedenle selülit diyetlerinde, vücudun su tutmasını önleyen ve genelde kan dolaşımını düzenleyen bir beslenme şekli önerilir. Her gün düzenli olarak 3 öğünyemek yemek, tuz-şeker ve yağ tüketimini azaltmak gibi... Başta balık olmak üzere, proteinlerden yana zengin besinler, vücutta tuz tutulmasını ve ödem oluşmasını önler. Turp, maydanoz, kereviz, çilek ve kabuklu pirinç, vücuttaki fazla suyun atılmasına yardımcı olur. Kahve, çay, kola, soda gibi kafeinli ve gazlı içecekler ise, sıvı birikimini arttırdıkları için yasak gıdalar arasına girer. A ve E vitaminleri, magnezyum, fosfor ve silisyum, metabolizmayı canlandırır ve dokuları kuvvetlendirir.Selülit tedavilerinin etkisi kişiye göre değişir

Tüm selülit tedavilerinin dayandığı temel noktalar, vücutta sıvı toplanmasını kontrol etmek, kan ve lenf dolaşımını hızlandırmak, bölgesel yağ hücrelerini rahatlatmak, yağ asitlerini parçalayıp idrarla dışarı atılmasını sağlamaktır. Etkili bir selülit tedavisinin ana hatları şöyle özetlenebilir:

* Hormon dengesinin kurulması ya da korunması
* Egzersiz ve hareket
* Genel olarak su, protein, sebze, meyve ve doymamış yağ tüketimine ağırlık veren öte yandan da kafein, tuz ve şekeri kısıtlayan diyetler
* Ödemleri çözerek yağları parçalayan, kişiye uygun tedaviler

Başarılı yöntemler

Çeşitli güzellik merkezlerinde, selülitleri gideren birçok yöntem uygulanıyor. Kendini kanıtlamış tedavilerin başlıcalarını şöyle sıralayabiliriz:

* Soya Lipoliz İnjeksiyonları
* Karbossi Terapi
* Mezoterapi
* Masaj
* Lenf Drenajı
* Aletli tedaviler
* Cerrahi müdahale (Liposuction-liposhaping)Bunların etkisi bünyeye göre değişebiliyor. Ama bu yıl en başarılı olduğumuz tedavilerin başında Soya Lipoliz İnjeksiyonları ile Lenf Drenajı ve masajların geldiğini söylemeliyim. Aletli tedaviler içinde ultrason cihazları çok etkilidir. Cerrahi ise son çaredir. Çünkü dikiş izlerinden kaçınmak mümkün olmuyor. Selülitle baş edebiliriz ama her şeyden önce kararlı olmalısınız.

Dr. Yasemin Fatih Amato

Yayın tarihi: 19.08.2015
7514
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.