Sağlık

Selülit için yeni çare

Selülit için yeni çare

Herşeyi denediniz; kremler, haplar, masajlar, emme tedavileri... ve hala selülitle savaşıyorsunuz. İşte size yenilik. Dermoliz denilen tedavinin yaratıcısı yeni buluşuyla ilgili çok heyecanlı olsa da diğer uzmanlar bu konuya biraz şüpheli bakıyorlar.

Mucize bir tedavi mi? RejuveSkin Kliniği'nin başkanı ve 30 yıllık estetik plastik cerrahlığı deneyimi olan MD Stephen Giunta, "Çok uzağa gitmeye gerek yok. Bu çok heyecan verici ve işe yarıyor" diye konuştu.

Yer çekiminin sonucu olarak nitelendirdiği selülitle ilgili "Deri ve kaslar arasındaki izolasyon ve korunma için büyük önem taşıyan yağ tabakası yerçekimine karşı septae denilen kollojen protein lifleri tarafından yerinde tutulmaya çalışılır. Septae, cilt ve kas arasında ağ gibi bir doku oluşturarak yağı yerinde tutar.

Zamanla lifler zarar görür ve yağ ve suyla şişer. Bu da sertleşmesine ve aşağıya çekilmesine neden olur. Sonuç olarak selülit denilen cilt gamzeleri oluşur.

Giunta'nın dermoliz dediği yönteminde, selülit çukurlarında küçük delikler açmaya yaran V şeklinde bir alet kullanılıyor. Bu aletle, bağlantılı doku seçici olarak deliniyor ve doku içerisindeki yağ dışarıya alınarak daha pürüzsüz bir cilt elde ediliyor.

Geçen 3 yıl boyunca 30 hastasını tedavi etmiş. 40 yaş altındaki fazla kilolu olmayan ve fiziksel olarak aktif insanlar, doktorun en iyi sonuç aldığı hastaları arasında yer alıyor. Giunta "Bu prosedürle ilgili en hoş şey, bütün hastalarda önemli değişiklik yaratmasıdır. En kötü ihtimalde hastalarımda %50-60 ilerleme gördüm. En iyi durumlarda da %100'lük iyileşme elde ettik"diye konuştu.

Yaş, cildin zamanla elastikiyetini kaybetmesinden dolayı önemli bir faktör. Ayrıca, hamilelik de ciltte hasar bırakıyor. Guinta bu konuda "Bu, insanlara yardım etmemizi sağlayacak başka yollar olmadığı anlamına gelmiyor. Sarkık kaldırma ve liposuction dış görünümlerini düzeltmek için kullanabilecekleri diğer tedavi yöntemleri.

Guinta, cilt elastikiyeti olmayan yaşlı kadınlarda daha iyi sonuçlar elde edilecek dermolize alternatifler üretmek için araştırmalarını sürdürüyor. Guinta "Sonuçların çabalara değmediğini düşünseydim bu yöntemi tavsiye etmezdim. Her ne kadar bening bir prosedür olsa da hala cerrahi bir operasyon olma özelliğini koruyor. Eğer işinize yaramayacaksa ne zamanınızı ne de paranızı boş yere harcamak istemezsiniz" dedi.

Atlanta'daki Emory FaciaL Center başkanı ve Emory Healthcare yüz plastik cerrahı bölümü başkanı MD Seth Yellen "Ben biraz şüpheci yaklaşırdım. Septae'yi kırma fikri eskiden beri vardı. İnsanlar bunu yıllar önce denediler ve işe yaramadı. Septae tekrar iyileşmesiyle selülit tekrar oluşuyor. Yaralar olduğunda iltihap oluşabilir. Size, herhangi bir tedavinin iyi sonuçlar verdiği onlarca insan gösterebilirim. O yüzden 30 hasta çok fazla şey ifade etmiyor" diye konuştu.

Septaenin kırıldığı fakat operasyonun cerrahi yöntemlerle yapılmadığı endermologie isimli diğer bir tedavi de dermolize benziyor. Vakuma benzeyen bir alet, emme ve masaj yaparak selülit gamzelerini pürüzsüz hale getiriyor. Yellen bu konuda "Bu prosedürün Guinta'nın tedavisi kadar iyi sonuçlar vereceğine iddiaya bile girerim" diyor.
Yayın tarihi: 26.07.2002
1054
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.