Sağlık

Seksten sonra hemen uyuyorsa

Seksten sonra hemen uyuyorsa

Erkeklerin orgazm olduktan sonra hemen uykuya dalmalarının arkasında biyolojik etkenler olabileceğini hiç düşündünüz mü?

'Onların uykuya dalmasının tek sorumlusu, vücutları tarafından salgılanan hormonlar' diyemeyeceğiz ama, bu hormonların payı büyük.

Aşk hormonu

Orgazm sonrasında dinlenme isteği yaratan hormonlardan bir tanesi, aşk hormonu olarak da adlandırılan oxytocin hormonu. Cinsel ilişki sırasında artan bu hormon, orgazm olmayı tetikliyor. Hem kadın hem de erkeğin salgıladığı oxytocin, anne sütünün içerisinde de bulunuyor. Sütü emen bebeğinizin kolayca uykuya dalması bu yüzdendir.

Erkekler de tıpkı bebekler gibi, orgazm sırasında zirveye çıkan oxytocin ve sonrasında serbest kalan endorfin hormonlarının etkisiyle uyuma ihtiyacı hissederler. Uyku gereksinimi erkeklerde cinsel ilişkiden hemen sonra ortaya çıkarken, kadınları yavaş yavaş etkiler. Seksle ilgili temel hormonlardan biri olan oxytocin, orgazm sırasında normal seviyesinin beş katına çıkıyor. Doğumda rahmin kasılmasını sağlayan oxytocin hormonu, başkalarına karşı güçlü duygular beslememize de neden oluyor.

Bu hormonun yararları bu kadarla sınırlı değil. Tansiyonu, vücut ısısını ayarlıyor ve yaraların çabuk iyileşmesini sağlıyor.

Onu uyanık tutmanın ipuçları

Kahve servisi


Sevişmeye başlamadan önce ona bir fincan kahve içirebilirsiniz. Kahvenin içinde bulunan kafein beyni ve vücudu zinde tutar. Duyuları harekete geçirir.

Doğru nefes alın

Seks sırasında düzenli ve derin nefes almak, uyku ihtiyacınızı biraz olsun erteleyebilir.

Ön sevişmeyi uzatın

Erkekler cinsel ilişkiye başladıktan ortalama 3 ile 20 dakika sonra orgazm olurlar. Kadınlar içinse, bu süre 20 ila 60 dakika arasında değişir. Ön sevişmeyi uzatarak, en azından sizi orgazma ulaştırdıktan sonra uyumasını sağlayabilirsiniz.

Kısa bir mola

Eşinizin kısa bir süre dinlenmesine izin verin ve tekrar harekete geçmek için biraz bekleyin.

Konuşmayı deneyin

Konuşarak aranızdaki pek çok problemi halledebileceğinizi unutmayın.

Ya sağlık problemi varsa?

Eğer eşiniz seksten sonra kendini sürekli yorgun hissediyorsa, bunun nedeni bir sağlık problemi olabilir. Böyle bir durumda onu sağlık kontrolünden geçmesi için ikna edin.

(Kelebek)
Yayın tarihi: 30.11.2005
813
dahafazlası

sex

YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.