Sağlık

Sekste 'sıfır' risk

Sekste 'sıfır' risk

Tüm dünyada her yıl 50 milyon kadın kürtaj oluyor. Oysa yeni doğum kontrol yöntemiyle hamilelik riski sıfıra indirgeniyor.

Araştırmalar gösteriyor ki, evli kadınların yüzde 70'i çocuk istemiyor. Ama yine bu araştırmalardan çıkan bir başka sonuç ise bu isteksizliğin teoride kaldığı, yaşama uyarlanamadığı yolunda. Kadınların yüzde 47.4'ü farkında olmadan, planlamadan gebe kalıyor, yüzde 23.6'sı ise kürtaj yaptırıyor. Yani toplum olarak henüz doğum kontrolü konusunda genel bir bilinçsizlik hakim.

Bugün birçok yöntem olmasına karşın, doğum kontrol yöntemi olarak halkın yüzde 26'sı geri çekme, yüzde 19'u spiral (rahim içi araç), yüzde 7'si prezervatif, yüzde 5'i ise hap kullanıyor.

Tüm dünyada 400 milyon insanın doğum kontrolü yöntemi uyguladığı biliniyor. Yöntemler çeşitli, ancak bu yöntemlere yeni eklenecek olan da kuşkusuz erkek doğum kontrol hapları. Erkekte spermin oluşmasını önleme amaçlı olan bu doğum kontrol hapları ile ilgili çalışmalar neredeyse bitti.

Hangi yöntem?

Doğum kontrol yöntemleri bir doktor muayenesinden geçtikten sonra tercih edilmeli. Çünkü yaşa, vücut yapısına, bazı hastalıkların olup olmadığına göre kullanılacak yöntem de değişiyor. Örneğin çok sigara içen, 35 yaşını aşmış ve kalp rahatsızlığı olan kadınların doğum kontrol hapları konusunda dikkatli olmaları gerektiği vurgulanıyor. Ayrıca hapların en önemli özelliği, unutkanlığa taviz vermemesi. Bir gün geciktirmek demek, riske davetiye çıkarmak demek anlamına geliyor. Eğer unutkanlıktan dertliyseniz, Türkiye'de yaygınlaşmış Norplant ve Mesigyna adlı koruma yöntemleri bu derdi ortadan kaldırıyor. Kola deri altına yerleştirilen çubuklarla hamileliği üç ay önleyen Norplant, gebe olunmadığından emin olmak için adetin başlangıcından itibaren ilk yedi gün içinde yapılabiliyor. Mesigyna adlı aylık iğne ise kadının vücudundakine benzer olarak progesteron ve östorojeni birlikte içeren ayda bir kez enjekte edilen bir doğum kontrol yöntemi. Burada en önemli nokta aylık enjeksiyonların düzenli olarak yapılması.
Yayın tarihi: 15.11.2006
1427
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.