Sağlık

Sekste sayı mı kalite mi?

Sekste sayı mı kalite mi?

Kaliteli, güvenli ve düzenli seks yapanların daha sağlıklı ve uzun bir yaşamları var.

Seksin sağlık ve yaşlanmayla ilişkisi modern tıbbın en az ilgi duyduğu alanlardan biriydi. Biriydi diyorum, çünkü son yıllarda bu konuyu araştıran yüzlerce çalışma yapıldı. Araştırmalar düzenli seksin yararlı olduğunu gösteriyor.

Seksin sağlık ve yaşlanma ile ilişkisini etkileyen üç önemli yanı var: Seks düzenli, kaliteli ve güvenli olduğu zaman sağlığa iyi geliyor, yaşam süresini uzatıyor. Kaliteli, güvenli ve düzenli seks yapanların daha sağlıklı ve uzun bir yaşamları var. Düzenli ve güvenli seks gençleştiriyor, güçlendiriyor. Fizyolojik yenilenme süreçlerini harekete geçiriyor. Siz bu bilgileri seksin yaşamı uzattığı şeklinde de değerlendirebilirsiniz.

Daha sık seks faydalı

Yanıtlanması zor sorulardan biri daha sık tekrarlanan seksin sağlık için iyi bir şey olup olmadığıdır. Seks sıklığındaki artışın ileri yaşlarda da cinsel açıdan aktif kalmayı sağladığı, fizyolojik yenilenme süreçlerini hızlandırdığı, iyilik hissi sağladığı, gevşettiği, rahatlattığı ve cinsler arası yakınlığı artırdığı kuşkusuzdur. Ama seksin sağladığı doyumu belirleyen temel etken, sıklığından çok düzenli ve kaliteli oluşudur. Her iki cinste de yeterli ruhsal doyumu sağlayan, duygusal temelleri olan bir ilişkinin sağlık yararı daha fazladır.

Başka insanların ne sıklıkta seks yaptıkları herkes için merak konusudur. Bu merak, bazen fıkralara konu olacak düzeyde abartılır. Seks sıklığı üzerine geliştirilen öyküler avcı fıkralarından fazladır. Daha sık seks yapmanın tavsiye edilir bir şey olduğu doğrudur. Seks sıklığı sağlıklı ve güçlü olmakla yakından ilgilidir. Sıklıkta etkili başka faktörler de var: Evli olup olmama (evli insanlar bekárlara göre daha sık seks yaparlar), rahat bir sosyal çevre içinde bulunup bulunmama, eğitim düzeyi, yapılan işin tipi ve yoğunluğu, mevcut sağlık sorunları, yaş gibi faktörler de etkilidir.

Araştırmalar, kaliteli ve güvenli seksin de en az sıklık kadar önemli olduğunu gösteriyor. Eğer güvenli, kaliteli ve sık seks yapan biriyseniz işiniz kolay, veriminiz yüksektir. Cinsel tatminleri düşük olanların damarları erkenden yaşlanıyor. Bağışıklık sistemleri daha zayıf. Psikosomatik hastalıklar ve diğer ruhsal kökenli sağlık sorunları çoğalıyor.

Erkekler sayıya kadınlar kaliteye

Cinsel mutluluğun algılanmasında erkekler ve kadınlar arasında önemli farklar var. Cinsel mutluluğu erkekler ilişki sıklığında, kadınlar seks kalitesinde arıyorlar.

Erkekler cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı son derece kayıtsız. Seks güvenliğine önem vermiyorlar, cinsel yolla bulaşan hastalıklara kadınlara oranla sık yakalanıyorlar. Erkeklerin yaşam sürelerinin daha kısa olmasında cinsel yolla bulaşan hastalıkların önemli bir rolü var.
Yayın tarihi: 24.07.2006
1737
dahafazlası

sex

YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.