Sağlık

Seks yaş tanımaz!

Seks yaş tanımaz!

Seks her yaşta yapılabilir, yeter ki vücut sağlığınıza gerekli özeni gösterin.

Yaygın inanışın aksine, cinsel hayat yaşlılıkla birlikte sona ermiyor. Özellikle, yaşam sürelerinin belirgin bir biçimde arttığı günümüzde, yaşlı çiftlerin geçmişe göre çok daha mutlu bir cinsel hayata sahip olduğunu belirten uzmanlar; ilerleyen yaşlarla birlikte oluşan değişimlerin normal karşılanması gerektiğine dikkat çekiyor.

İstanbul Cerrahi Hastanesi Üroloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Deniz Ersev, ileri yaşta seks hayatıyla ilgili soruları yanıtladı:

Yaşlandıkça hangi değişiklikler beklenir?

Günümüzde çiftler daha uzun ve daha sağlıklı yaşam sürelerine sahip. Bu gelişmenin sonucu olarak, birçok yaşlı çift cinsellikte mutlu olmaya devam ediyor. Yaşlanma süreci birçok fiziksel değişikliği birlikte getirir. Bunların bir kısmı doğal olarak cinselliğe de yansır. Genellikle yaşlı çiftler birbirlerini uyaracak yeni yollar bulur. Örnek olarak, erotik kitaplar ve videolar. Yaşlı insanlardaki cinsel iletişim, ancak çiftlerin cinsel arzularının, fantezilerinin ve denemelerinin birbirleriyle tartışılmasıyla sağlanabilir. Menopoz sırasında, kadınlar cinsel fonksiyonlarında değişime neden olacak durumlarla karşılaşabilirler. Vajina duvarındaki incelme ve elastikiyetini kaybetme, özellikle yaşlı kadınlarda lubrikasyon değişikliklerine neden olur. Vajen bölgesi ve göğüsler dokunmaya daha az duyarlı hale gelir ve orgazm süresi uzar. Yaşlanma ile sıkça görülen kalp damar hastalığı, diyabet gibi metabolik hastalıklarla, sinir sistemi hastalıkları kullanılan ilaçlar, cinsel fonksiyonu olumsuz yönde etkilemektedir.

Hastalıklar cinselliği etkiler mi?

Etkileyebilir. Artrit, koroner hastalıklar, diyabet, Parkinson ve uzun süre kullanılan ilaçların yan etkileri cinselliği etkileyebilir. Özellikle hayatı tehdit eden veya vücut görüntüsünde değişikliğe yol açabilecek ve özgüveni azaltacak bazı hastalıklar psikolojik olarak da cinselliği etkiler.

Yaşlandıkça cinsellik değişir mi?

Cinsellik karmaşık bir durumdur. Kişinin diğer insanlarla olan ilişkileri , herhangi bir kişiye karşı duyguları ve vücut fonksiyonlarının tümünü içerir. Cinselliğin özellikle genç insanlar tarafından uygulandığı ve böyle mutlu olunabildiği düşüncesi, yaşlandıkça cinselliğe uyumda sorunlar çıkarır. Kültürel çelişkiler, yaşlı insanların seksüel duygu ve uyarılardan uzaklaşmış oldukları yönünde kalıplar oluşturmuştur. Cinselliğin, yaşlılarda gençlere kıyasla değişik olması, daha az zevkli olacağı anlamına gelmez.

Seksin yaşı var mıdır?

Hayır, her yaşta yapılabilir.

Andropozun olmazsa olmaz belirtilerinden biri seks isteğinin azalması mıdır?

Kesin bir şey söylenemez.

İleri yaşlarda da seksi çiftlere öneriyor musunuz?

Tabii ki. Dikkat edilmesi gereken nokta, sınırların sağlık sorunu yaratacak kadar zorlanmamasıdır.

Anti aging üzerinde seks hayatının bir etkisi var mı?

Minimal bir olumlu etki beklenebilir. Bunun nedeni de genellikle insanın kendini daha iyi hissetmesi sonucu, psikolojik bir olumlu etkidir.
Yayın tarihi: 03.02.2006
1323
dahafazlası

sex

YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.