Sağlık

Seks, milyonları hasta ediyor

Seks, milyonları hasta ediyor

Her gün 1 milyon kişinin cinsel hastalığa yakalandığını ve sayının giderek arttığını biliyor muydunuz?

Cinsel Eğitim, Tedavi ve Araştırma Derneği'nin AB tarafından finanse edilen "Yaşam Boyu Cinsel Sağlık... Sizin de hakkınız" başlıklı projesinin dördüncü dosyası dün Swissotel'de düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı.

"Güvenli Cinsellik" konulu dördüncü dosya, İstanbul Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nuray Özgülnar ve Yıldız Teknik Üniversitesi Sağlık Merkezi Başhekim Yardımcısı Dr. Haluk Pektaş tarafından hazırlandı.

Dünya Sağlık Örgütü'nün tahminlerine göre her gün yaklaşık 100 milyonun üzerinde cinsel birleşme olduğunu belirten Prof. Özgülnar, "Cinsel yolla bulaşan hastalıklara dünyada her gün 1 milyon yeni vaka ekleniyor. Bu birleşmeler sonucunda meydana gelen 910 bin gebelikten 150 bininde isteyerek düşük yaşanıyor. Düşük nedeniyle de her gün 500 anne ölüyor" dedi.

Dr. Pektaş ise tüm dünyada 4.3 milyon kişinin AIDS'e yakalandığını ve önceden homoseksüel hastalığı olarak bilinen AIDS'in en çok karşı cinsle ilişkide bulunan, toplum normlarına uygun yaşayan kişilerde görüldüğünü söyledi.

Kondom kullanın, sık sık cinsel eş değiştirmeyin!

• Sünnetsiz erkekler, sünnetli erkeklere göre daha fazla risk altında.

• Ailesinden ayrı kalmak zorunda olan uzun yol şoförleri, askerler, mahkûmların (vb.) cinsel eşleri ve yeni doğan bebekleri de doğal olarak risk altında.

• Cinsel yolla bulaşan hastalıklar cinsel organlarda, deride, ağızda, anüste, boğazda, gözde görülebildiği gibi tüm vücudu da sarabilir.

• Tekeşli olunmalı. Eğer tekeşli olunamıyorsa mutlaka kondom kullanılmalı.

• Sık cinsel eş değiştirmek, birden fazla cinsel eşe sahip olmak, seks işçileriyle ilişkide bulunmak ve vibratör gibi cinsellik aletlerini paylaşmak risk yaratıyor.

Ayşegül Aydoğan Atakan – Milliyet
Yayın tarihi: 25.01.2007
772
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.