Sağlık

Şekere karşı ölçülü alkol tavsiyesi

Şekere karşı ölçülü alkol tavsiyesi

İçki tüketimi arttığı takdirde olumlu etki ortadan kalkıyor.

Alkollü içkilerin belli oranda tüketiminin bir yararı daha ortaya çıktı. ABD'li bilim adamlarının uzun yıllardır sürdürdüğü araştırmanın sonuçlarına göre makul düzeyde alkol alımı, şeker hastalığına karşı önleyici bir etki yaratıyor.

ABD'li araştırmacılar, günde bir iki kadeh alkollü içki tüketmenin, Tip-2 olarak bilinen şeker hastalığının bir türüne yakalanma riskini yüzde 30 civarında azalttığını keşfetti. 15 değişik çalışmayı kapsayan araştırmada 370 bin kişi 12 yıl boyunca izlendi.

Ölçülü olmak kaydıyla

'Diabetes Care' dergisinin bu ayki sayısında yayınlanan sunuma göre günde 48 gram alkol, yani ortalama iki duble içki tüketenler, hiç alkol kullanmayan insanlara oranla diyabete daha az yakalanıyor. Yani ölçülü içki tüketimi, diyabet riskini azaltıyor.

Ancak uzmanlar, içki tüketimi arttığı takdirde bu olumlu etkinin ortadan kalktığını özellikle vurguluyor. Günde iki dubleden fazla alkol tüketilirse Tip-2 türü şeker hastalığına yakalanma riski, hiç içki içmeyenler ile aynı düzeye geliyor.

Artış bekleniyor

Önümüzdeki 20 yılda, yeni Tip-2 diyabet vakalarında yüzde 40 artış bekleniyor. Bunda, nüfusun yaşlanmasının yanı sıra, hareketsizlik ve aşırı şişmanlık gibi yaşam tarzına ilişkin etkenlerin önemli yer tutacağı belirtiliyor.
Yayın tarihi: 06.04.2005
670
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.