Sağlık

Şeker'den dakikada 6 kişi ölüyor

Şeker'den dakikada 6 kişi ölüyor

Dünyada, şeker hastalığına bağlı sağlık sorunları yüzünden dakikada altı kişi hayatını kaybediyor.

Düşük ve orta gelirli ülkelerde tıbbi tedavinin yanında basit diyetler ve fiziksel faaliyetlerle önlenebilecek bu ölümleri engellemek için dünya çapında kampanya başlatan Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar ve Akıl Sağlığı Direktörlüğü, şeker hastalığının tüm dünyada insanlar için başlıca tehditlerden biri haline geldiğini kaydetti

WHO'nun açıklamasında, durumun her geçen gün daha da kötüleştiğine dikkat çekilirken, özellikle gelişmekte olan ülkelerdeki çalışma yaşında bulunan yetişkinlerin şeker hastalığından büyük zarar gördüğü ifade edildi.

10 ölümden birinin nedeni

WHO Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar ve Akıl Sağlığı Direktör Yardımcısı Le Gales-Camus'un verdiği bilgilere göre, gelişmekte olan ülkelerde 35 ila 64 yaşları arasındaki her 10 ölümden biri şeker hastalığına bağlı sebeplerden meydana geliyor. Bazı yerlerdeyse bu oranın 5'te 1'e kadar yükseldiği ifade ediliyor.

Kalıtsal yollardan ya da ensülin yetersizliğinden kaynaklanan kronik bir hastalık olan şeker hastalığı, gelişmekte olan ülkelerdeki çocuk hastalıkları ve ölümleri arasında da temel sebeplerden biri durumunda.

WHO'nun verdiği rakamlara göre, her yıl 3,2 milyon insan şeker hastalığından kaynaklanan sebeplerle hayatını kaybederken, bu rakamın daha önceki hesaplamaların üç katı olduğuna dikkat çekiliyor.

WHO ile birlikte bir kampanya başlatan Uluslararası Şeker Hastalığı Federasyonu'nun (IDF) Başkanı Pierre Lefebvre, şeker hastalığının etkili bir şekilde kontrol altında bulundurulabileceğini ve böylece sebep olacağı komplikasyonların da ciddi oranda azaltılabileceğini söyledi.

Lefebvre, 2. tip şeker hastalarının yüzde 90'ında sadece hayat tarzına basit müdahalelerle bu hastalığın önlenebileceğini söyledi.

2000 yılı rakamlarına göre, tüm dünyada 171 milyon insanın şeker hastası olduğu belirtilirken, bu rakamın 2030 yılında iki katından fazla artarak 366 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor. Bu artışın önemli kısmınınsa gelişmekte olan ülkelerde gerçekleşeceği belirtiliyor.

2000 yılında 32 milyon şeker hastası bulunan Hindistan'daki hastaların sayısının 2030 yılında 80 milyonu bulması bekleniyor.
Yayın tarihi: 08.05.2004
448
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.