Sağlık

Şeker ölçen saat

Şeker ölçen saat

Saat gibi kola takılan, iğne batırmadan ve kan almadan vücuttaki şeker seviyesini ölçebilen şeker cihazı ABD'de önceki gün piyasaya çıktı.

Hafta başında satışa sunulan GlucoWatch Biographer adlı cihaz, 12 saat boyunca 20'şer dakika arayla şeker seviyelerini deri üzerinden okuyarak ölçüyor. Kandaki şeker oranı, önceden ayarlanmış seviyenin üstüne çıkar veya altına düşerse alarm çalıyor. Bu da şeker seviyesini 12 saatte bir ölçmekten daha sağlıklı bir sonuç sağlıyor.

Glikoz çekiyor

Cihaz, çok düşük bir elektrik akımıyla derideki gözenekler arasından glikozu çekiyor. Çekilen bu glikoz AutoSensor (otomatik algılayıcı) içindeki iki hücre diski üzerinde toplanıyor. AutoSensor glikoz oranını ölçüyor ve bu oran Biographer'ın ekranına yansıyor. Ayrıca kendinize özel şeker tehlike derecelerini programlayabiliyorsunuz.

595 dolara satılıyor

Cihazın fiyatı 595 dolar (775 milyon lira). Glikozun üzerinde toplanarak ölçüldüğü disklerin 16'lık paketinin fiyatı ise 69.75 dolar (92 milyon lira). Bunlar her 12 saatte bir değiştiriliyor. www.glucowatch.com. adlı internet adresinden veya 00-1-866-459-2824 no'lu telefondan daha ayrıntılı bilgi alınabiliyor.
Yayın tarihi: 17.04.2002
4903
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.