Sağlık

Şeker hastalığında gen umudu

Şeker hastalığında gen umudu

Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya'dan bilim adamları farelere sağlıklı genler enjekte ederek şeker hastası olan hayvanları tedavi etmeyi başardılar. 'Nature Medicine' dergisinde yayınlanan bu yeni gen tedavisi türü gitgide artan bir sorun olan şeker hastalığının tedavisinde yeni yaklaşımların önünü açabilir.

Şeker hastalarının vücudu şekeri konrtol eden, insülin adındaki hormondan yeterli miktarda üretemiyor.

Böylece bedenlerindeki şeker seviyesinin kontrol altında tutulmaması böbrekler, bacaklar, gözler ve kalpte ciddi sorunlara yol açabiliyor.
Şeker hastalığı tedavi edilmeden bırakılırsa felçlere, bunamaya neden olabiliyor, hatta ölümler sonuçlanabiliyor.

Küresel bir sorun

Şeker hastaları durumlarını, özel bir diyet izleyerek ya da vücutlarına düzenli bir biçimde insülin şırınga ederek kontrol altında tutabilirler.
Bu nedenle doktorlar hastalara daha iyi bakım uygulanmasını sağlamak için gen tedavisinden umutlular.
Hasar gören pankeras hücrelerinin yerine (insülinin üretildiği organ) sağlıklı bireylerden alınan hücreleri yerleştirmeyi denediler, ancak bu son derece tehlikeli bir işlem.
Bu nedenle, bilim adamlarından oluşan bir ekip insülin üreten genleri şeker hastası farelere eklediler.

Bu sayede, karaciğer hücrelerinin pankreas hücrelerine dönüşmesiyle normal düzeyde insülin üretilmeye başlandı, şeker hastası olan fareler sağlıklarını tamamen yeniden kazanmış görünüyordu.
Şeker hastalığı hareketsiz yaşam tarzından ve sağlıksız beslenme biçimlerinden ötürü ilerlediği için, bu gibi gen tedavileri dünyanın her yanında büyük bir sağlık sorunu haline gelen bu hastalığın tedavi edilmesi için bir umut ışığı olabilir.

Yayın tarihi: 21.04.2003
469
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.