Sağlık

Şeker hastalığı Türkiye'de 8 kat arttı

Şeker hastalığı Türkiye'de 8 kat arttı

Dünya Sağlık Örgütü'nce, yeni bin yılın en önemli halk sağlık sorunları arasında kabul edilen şeker hastalığı (diyabet), kötü beslenmenin ve şişmanlığın yaygınlaşması nedeniyle dünyada ve Türkiye'de giderek artıyor.

Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği Genel Sekreteri ve Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Metin Arslan, diyabetin, ömür boyu süren bir hastalık olduğunu belirterek, diyabetlinin bu hastalıkla ''iyi geçinmenin'' yollarını bilmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye'de yeterince istatistiki bilgilerin bulunmaması nedeniyle kesin rakamların tespit edilemediğini ifade eden Arslan, son yıllarda kötü beslenmenin, hareketsiz yaşamın ve şişmanlığın yaygınlaşması nedeniyle batı ülkelerinde ve Türkiye'de şeker hastalığında artış olduğuna işaret etti.

Prof. Dr. Arslan, hastalığın Türkiye'de görülme oranının yüzde 7.2olduğunu belirtti. Erişkinlerin, şeker hastalığı ortaya çıkmadan önce ''bozulmuş glikoz toleransı'' evresinden geçtiklerini, bu devreye de eskiden ''gizli şeker'' denildiğini kaydeden Arslan, gizli şeker hastası görülme oranının ise yüzde 6.7 olduğunu bildirdi.

Arslan, Türkiye'de, gizli şeker hastalarıyla birlikte şeker hastalarının sayının yaklaşık 5 milyonu bulduğunu söyledi.

Prof. Dr. Arslan, özellikle şişmanlar, hareketsiz hayat yaşayanlar, tansiyonu yüksek olanlar, kolesterolü bulunanlar, gizli şekerliler, kalp ve damar hastalığı geçirmiş gençlerin kontrol olmaları gerektiğini vurguladı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre de dünyada 180 milyon kişinin şeker hastası olduğu ve 2025 yılında bu sayının 300 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor.

TÜRKİYE'DE 30 YILDA 8 KAT ARTTI

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, Türkiye'de son 30 yılda kliniklere yatan diyabetli hasta sayısı 8 kat arttı.

Türkiye'de gizli diyabet de dahil 5 milyon diyabetli bulunuyor ve polikliniklerde hizmet alan 55 yaş üzeri hastaların yüzde 8'ini diyabetliler oluşturuyor.

Diyabetliler, diğer hastalardan 4 kat daha fazla hastaneye yatıyorve konsültasyon görüyor, onlara 3 kat fazla ilaç yazılıyor.

Türkiye'de tip 1 diyabetli hasta sayısı 2 milyon 600 bin olmasına karşın, endokrinoloji ve metabolizma uzmanı sayısı 185, sadece diyabetle ilgilenen diyetisyen sayısı da 200.

Türkiye'de 105 diyabet merkezi bulunuyor ve merkez başına 24 bin 760 hasta düşüyor.

GÜNEYDOĞU'DA EN FAZLA

Diyabetle mücadele, tedavi ve bakım standartlarının arttırılması ve yaşam kalitesinin yükseltilmesi amacıyla Sağlık Bakanlığı koordinatörlüğünde üniversiteler, sağlık kurumları ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla başlatılan ''Ulusal Diyabet Programı'' çerçevesinde, Türkiye'de hastalığın en çok nerede görüldüğü araştırıldı.

Yapılan değerlendirme sonucunda, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde, diyabet görülme sıklığının en yoğun olduğu, bakım ve tedavi kalitesinin ise düşük olduğu tespit edildi. Bu doğrultuda, Güneydoğu Anadolu Bölgesi öncelikli olarak çalışma kapsamına alındı.
Yayın tarihi: 26.01.2004
1610
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.