Sağlık

Şeker hastalığı enfeksiyonlarına karşı vitamin

Şeker hastalığı enfeksiyonlarına karşı vitamin

Günde bir adet alınabilen çoklu vitaminlerin şeker hastalığından kaynaklanan bazı enfeksiyonları önleyebildiği saptandı.

Kuzey Caroline Üniversitesi uzmanları, bir yıl boyunca 130 şeker hastası üzerinde araştırma yaptı.

Her gün bir adet çoklu vitamin tableti alan deneklerde, vitamin verilmeyen deneklere gore solunum ve idrar yolları infeksiyonları ile mide ve bağırsakta meydana gelebilen hafif enfeksiyonların önlenebildiği gözlendi.

Çoklu vitamin, şeker hastalarında grip kaynaklı enfeksiyonları da önleyebiliyor. Çoklu vitamin verilen deneklerde yüzde 17 oranında enfeksiyonun meydana geldiği gözlenirken, bu oran çoklu vitamin verilmeyen deneklerde yüzde 93 olarak kaydedildi.

Annals of Internal Medicine adlı dergide yer alan araştırma raporunda, orta yaş denekler üzerinde yapılan araştırmanın, her yaştaki şeker hastalarında aynı sonucu ortaya koyabileceği belirtildi.

Şeker hastalığı nedeniyle beslenme sorunu bulunan deneklerde çokluvitaminin daha çok etkili olduğu bildirildi. Araştırmayı yorumlayan Harvard Üniversitesi uzmanları, çoklu vitaminin gelişmekte olan bölgelerde milyonlarca kişiyi tehdit eden öldürücü enfeksiyonlara karşı da etkili olabileceğini belirtti.
Yayın tarihi: 05.03.2003
450
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.