Sağlık

Şeker hastalarına yaz önerileri

Şeker hastalarına yaz önerileri

Diyabet hastalarının artan sıcaklarda kalp ve damar sorunu yaşamaması için tatillerini deniz kenarları yerine oksijeni bol yaylalarda geçirmeleri önerildi.

Tatil tercihini denizden yana kullanan hastaların ise denizde bile ayakkabı giymeleri gerekiyor.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Endokrin Metabolizma Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Tamer Tetiker, sıcakların artmasıyla birlikte diyabet hastalarını bekleyen tehlikelere dikkati çekti.

Diyabet hastalığının, dolaşım bozukluğu ve damar daralmalarına yol açtığını, bunun da beyin kanaması ve kalp krizi olasılığını yükselttiğini ifade eden Tetiker, şunları söyledi: "Diyabet hastalarının bir çoğu aynı zamanda hipertansiyon ve kalp hastasıdır. Bu açıdan yüksek sıcaklık, nem ve buna bağlı yüksek basınç, sağlıklarını olumsuz etkiler. Bu nedenle hastalarımıza özellikle yaz aylarında çalışma programlarını ve tatil tercihlerini mümkün olduğunca sağlık durumlarını göz önüne alarak yapmalarını öneriyoruz. Güneş ışınlarının dik geldiği öğle saatlerinde kapalı yerlerde bulunmaları, açık alanlarda ise mutlaka şapka kullanmalarını istiyoruz."
Yayın tarihi: 09.07.2004
454
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.