Sağlık

Şeker hastalarına ozon tedavisi

Şeker hastalarına ozon tedavisi

Avrupa'da yaygın kullanılmasına rağmen, Türkiye'de pek fazla bilinmeyen ozon tedavisi sayesinde, özellikle şeker hastalığının verdiği hasar nedeniyle kesilmek zorunda kalan ayaklar kurtarılabiliyor.

Bursa'da ozon tedavisi uygulayan Nuc-On Tıp Merkezi doktoru Murat Baş, medikal ozonun, normal oksijenin tedavide kullanılan şekli olduğunu söyledi.

Ozonun, bakteri öldürücü ve virüs çoğalmasını önleyici özelliği sayesinde enfekte olmuş yaraların ve virüslerin yol açtığı hastalıkların tedavisinde kullanıldığını belirten Baş, bu yöntemden,kan dolaşımını artırıcı etkisi bulunduğu için dolaşımla ilgili bozukluklarda, diyabet hastalarının ayaklarında görülen iyileşmeyen yaralarda, hipertansiyonda ve astımda başarıyla yararlanıldığını söyledi.

Baş, diyabet hastalığının önemli komplikasyonlarından biri olan ve ayak kesilmelerine bile yol açabilen "Diyabetik ayak sendromu"na da değinerek, şunları söyledi: "Bu hastalık, ayrıca kan akımı da azaldığı için tedavide kullanılan ilaçların ayağa yeterince ulaşmasını zorlaştırır. Ayak ve bacaklarda açılan yaraların bakım ve tedavileri iyi yapılamadığı için hastaların yüzde 50´sinin ayak, parmak, bacak gibi uzuvlarından biri kesilmek zorunda kalıyor. Ozon tedavisi dokuların oksijenlenmesini sağlayarak ayakların kesilmesini büyük oranda önlüyor."

Avrupa´da yıllardır uygulanan bu tedavinin hem organ hem de hayat kurtarıcı etkisi olduğuna dikkati çeken Baş, şöyle konuştu: "Bu tedavi, Türkiye´de pek bilinmiyor, birkaç büyük hastane dışında uygulanmıyor. Ozon tedavisinin uygulaması ve süresi kişiye göre değişiyor. Hasta bölgeye oksijen vererek dolaşımın düzelmesini sağlıyoruz. Dokunun oksijenlenmesi nedeniyle kendini tamir etme yeteneği uyarılarak yara iyileşmesi sağlanmaktadır. Biz bu tedaviyi 3 aydır başarıyla uyguluyoruz. Ozon tedavisi herkese uygulanabiliyor. Yan etkisi yok."
Yayın tarihi: 17.01.2004
622
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.