Sağlık

Şeker hastalarına ortepedik ayakkabı tavsiyesi

Şeker hastalarına ortepedik ayakkabı tavsiyesi

Şeker hastalarında yaraların genelde ayaklarında oluştuğunu belirterek, ``Türkiye'de ayak ve parmak kesilmelerinin en büyük sebebi şeker hastalığı.

Bu nedenle şeker hastalarının rahat ve yumuşak ayakkabı giymelerini öneniriz'' dedi.
Şeker hastalarının ayaklarında oluşacak yaralara karşı ortepedik ayakkabı giymelerini önerdi. Şeker hastalarında yaraların genellikle ayaklarında çıktığını söyleyen Doç. Dr. Çöl, şöyle dedi:
``Türkiye'de ayak ve parmak kesilmelerinin en büyük sebebi şeker hastalığır. Şeker hastalarınının giydiği ayağa vuran ayakkabılar kronik tahrişlere neden oluyor. Bu nedenle şeker hastalarının rahat ve yumuşak ayakkabı giymelerini öneririz. Rahat, numarası uygun, ayağı sıkıştırmayan, derisi yumuşak, topuklu olmayan ortepedik ayakkabılar giyilmesi önemli. eker hastalarının ayaklarında oluşacak en ufak yaranın tedavisini yaptırması gerekli.''
Doç. Dr. Çöl, şeker hastalarında meydana gelen yaraların çok zor iyileşip kapandığını hatırlatırken, yaralarda oluşan enfeksiyonun hızla yayılarak çok kolay ilerlediğini söyledi. Doç. Dr. Cavit Çöl, ``O nedenle bu tür yaraların tedavisi de güç olur. Tedavisi geciktikçe iyileşmesi zorlaşacak yaralarda oluşan enfeksiyon felaketin başlangıcı oluyor. Şeker hastalarının vücutlarında oluşacak en ufak yara için tedavi görmesi gerekli'' diye konuştu.
Yayın tarihi: 26.12.2002
1244
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.