Sağlık

Şeker hastalarına E vitamini...

Şeker hastalarına E vitamini...

Amerikalı bilim adamları, yüksek dozda E vitamininin, şeker hastalığının tedavisinde önemli rolü olduğunu saptadı.

Harwand Tıp Okulu bilim adamlarından Dr. George King, kandaki yüksek glikoz oranının şeker hastaları için tehlikeli PKC enziminin oluşmasını körüklediğini, E vitamininin ise PKC enziminini önlediğini açıkladı.

PKC enziminin önlenmesiyle şeker hastalarında meydana gelen kalp, böbrek, sinir ve göz rahatsızlıklarının yavaşladığı belirtildi.

İlaç profesörü Dr. George King, E vitamininin şeker hastalarında etkili olması için günde 1000 IU (uluslararası ünite) veya daha yüksek dozda alınması gerektiğini vurguluyor.

Teksas Üniversitesi'nde yapılan bir başka araştırmada ise, E vitamininin şeker hastalarında kalp yetersizliği riskini düşürdüğü saptandı. E vitamininin, şeker hastalarında kalp damarlarında meydana gelen iltihaplanmayı önlediği de kaydedildi.

İkinci derece şeker hastası 75 kişi üzerinde yapılan araştırmalarda, günde alınan 1200 ünite E vitamininin, kalp damarlarındaki iltihaplanmayı düşürdüğü gözlendi.

Amerikan Diyabet Kuruluşu sözcüsü Anna Daly, E vitamininin fayda olasılığı bulunduğunu fakat, şeker hastalarının kullandığı şeker düşüren ilaçların yerini alamayacağını açıkladı.

Anna Daly, bazı doktorların, şeker hastaları için günde 800 ünite E vitamini verdiklerinin bilindiğini kaydetti.
Yayın tarihi: 15.06.2003
1000
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.