Sağlık

Sedef romatizması

Sedef romatizması

Sedef romatizması el parmaklarının birinci boğumunda ağrı, şişme ile en çok kendini ortaya koyar.

Her 100 sedef hastasından yaklaşık 10-25'inin eklemlerinde bir tür iltihaplı romatizma gelişir. Tıp dilinde 'pseurotik artropati' denilen bu iltihaplı eklem romatizması vücudumuzu savunan immün sistemi bozukluğundan kaynaklanır. Tıpkı ciltteki sedef hastalığı gibi.

Sedef romatizması kimlerde daha sık görülür?

Sedef romatizması hastalarının yüzde 60'ı kadın. Sedef romatizması en çok 20-50 yaş arasındaki hastalarda görülüyor. Beyaz ırkta daha çok olduğu bildiriliyor.

En çok nerelerde çıkar?

Sedef romatizması el parmaklarının birinci boğumunda ağrı, şişme ile en çok kendini ortaya koyar. Ciltteki sedef hastalığını takiben de ortaya çıkabilir. Bazen cilt bulgusu vermeden sadece eklem bulgusuyla seyreder. Daha sonra ciltteki bulgu ortaya çıkabilir. Ya da sedef sadece tırnakta vardır, hastanın cilt bulgusu yoktur, eklem şişliği olduğu için de sedef üzerine pek gidilmez. Ama tırnakta yapılacak basit bir biopsi de sedef tanısı konabilir. Bazen sedef romatizması dizde, ayak bileğinde ve dirsekte bir şişlikle de başlayabilir. Bazen ayakta bir tek parmağı şişirebilir. Ve ayakta sosis parmak adını verdiğimiz tek bir parmağın diğerlerinden faklı olarak şişmiş, kızarmış, ağrılı hali meydana gelebilir.

Başka hangi belirtiler dikkati çeker?

Hastalarının bazılarında geceleri olan sırt ağrıları, sabah yataktan zor kalkma ve belin alt kısmında sakroiliak eklemlerde de ağrı görülür. Sedef hastalarının çok az bir kısmında aşil tendonu çevresinde ya da topukta da ağrı olabilir. Sedef hastalığındaki ağrı bütün diğer iltihaplı eklem hastalıklarında olduğu gibi gece ve sabah ağrısıdır. Sabah uyandıktan sonra ağrı yavaş yavaş geçmeye başlar.

Eklemlerdeki sabah sertliği ne kadar sürer?

Kişiden kişiye değişir. Kiminde 10 dakika, kiminde bir saati bulabilir.

Tedavisi var mı?

Aynen sedef hastalığında olduğu gibi, sedef romatizmasını tamamen yok etmek mümkün değil. Yine tıpkı sedefte olduğu gibi sedef romatizmasında da hastalığı uyutmak ve ilerlemesini durdurmak mümkün. Bunun için doğrudan bağışıklık sistemi etkileyen ilaçlar kullanılıyor. Bazı durumlarda cilt doktorları lokal kullanım amaçlı ilaçlar da önerebiliyor. Bu arada sedef hastalarındaki ufak da olsa eklem şikayetleri varsa, bunlar mutlaka eklem romatizmasını akla getirmeli. Bunun dışında ciltte sedef bulgusu olmadan da tırnakta sedef görülebileceği unutulmamalı.

Sedef hastaları kendilerini toplumdan izole ediyorlar.

Sedef hastalığı yaygın görülen bir cilt hastalığı. Sanılanın aksine psikolojik kökenli değildir. Vücudumuzu savunan, vücudumuzu dış düşmanlara karşı koruyan, 'immün sistem' adını verdiğimiz, savunma mekanizmasındaki bir bozukluktan köken aldığı düşünülmektedir.

Tetikleyen faktörler arasında psikosomotik bozukluklar ya da psikoloik rahatsızlıklar da ön planda yer almaktadır. Sedef hastalığının ciltteki bulgularının ana çözümleri konusunda son yıllarda büyük gelişmeler olmuştur. Fakat sedef hastalığı ne yazık ki hala toplumda birçok yanlış inanış yüzünden ve bir takım sosyal tabular yüzünden doğru bilinmemektedir. Sedef hastaları estetik kaygılar yüzünden bazen kendilerini toplumdan izole etmektedirler.

Dr. Hasan Tüfekçi - Hürriyet
Yayın tarihi: 24.08.2005
1391
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.