Sağlık

Sedef hastalığında puva tedavisi

Sedef hastalığında puva tedavisi

Teknolojinin hızla gelişmesi elbetteki tıp literatürüne de yeni tanı tedavi seçenekleri ekliyor.

İlk defa 1948 yılında kullanılmaya başlayan PUVA Tedavisi hakkında Memorial Hastanesi Dermatoloji bölümünden Dr.Ayfer Bankaoğlu e-kolay Sağlık okuyucularına bu tedavi yöntemi hakkında bilgi verdi:

PUVA tedavisi ağızdan psoralen yani çok sayısıda bitkide mevcut olan deriyi ve gözü güneş ışığına daha hassas hale getiren ilaçlar tablet şeklinde alınarak UVA(suni güneş ışığı) ile birlikte uygulanan bir tedavidir. Genellikle sedef, atopik ekzema, vitiligo ve benzeri pekçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Psoralenler sayesinde deri ışığa daha duyarlı hale getirilerek renklenmeyi sağlar ve savunma sisteminin işleyişinin düzenlenmesini kontrol eder.

PUVA tedavisi özellikle sedef hastalığının kronik ve büyük plaklı tiplerin de en iyi tedavi seçeneğidir.

Dar-bant UVB tedavisi ile 311 nm dalga boyunda suni güneş ışığı da son yıllarda sedef hastalığı, atopik ekzema gibi deri hastalıklarının tedavisinde güvenli ve etkili bir biçimde kullanılmaya başalnmıştır.

Bu tedavi ağızdan bir ilaç gerekmemesi, gebelik, emzirme, karaciğer ve böbrek hastalarının da kullanabilmesi, ucuz olması çocuklarada güvenli olması, tedavi sonrası göz korumasının gerekli olmaması, deri jkanseri riskinin çok az olamsı ve hastaneye yatış grektirmemesi sebebiyle giderek hekimler tarafından tercih edilir olmuştur.

Daha ayrıntılı bilgi için
Memorial Hastanesi
Dermatoloji Polikliniği
(212) 210 66 66 / 1544-1545

www.memorial.com.tr
Yayın tarihi: 07.09.2004
1090
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.