Sağlık

Sedef hastalığı, kronik bir rahatsızlıktır!

Sedef hastalığı, kronik bir rahatsızlıktır!

Sedef hastalığı çeşitli biçimlerde ortaya çıkabilen, tekrarlayıcı, kronik bir deri hastalığıdır. Deride tipik olarak üzeri sedef rengi pullarla kaplı kızarık alanlar mevcuttur. Derinin üst katmanı (epidermis) aşırı derecede büyümekte, kalınlaşmaktadır.

Oldukça sık görülen bir deri hastalığıdır. Toplumun yaklaşık %1-2 sinde görülür. Hemen her yaşta görülebilmesine rağmen 15-35 yaş arasında daha sık rastlanmaktadır.

Hastalık zaman zaman şiddetlenir, zaman zaman bulgular azalır. Ailesel yatkınlığı olan kişilerde daha sık görülür. Vücudun her tarafında küçük belirtileri ortaya çıksa da büyük parçalar daha çok gövde, dirsek, diz, kafa derisinde, derinin kat yerlerinde ve tırnaklar da ortaya çıkar.

Normal şartlarda deri yaklaşık bir ayda kendini yeniler. Ancak sedef hastalığında bu süre birkaç güne kadar inmiştir ve ölü deri hücrelerindeki artış kalın plaklar oluşturmaktadır.

Deri yüzeyine zarar veren yaralanmalar, kesikler, yanıklar, böcek sokmaları hastalığı alevlendirebilir. Kanser tedavisinde kullanılan bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar, romatizmal eklem hastalığı, viral veya bakteriel enfeksiyonlar, alkol kullanımı, şişmanlık, güneş ışığından yararlanamama veya aşırı güneş ışığı alma, stres, genel sağlık durumu bozuklukları, çok soğuk iklim de alevlendirici etkenlerdendir.

Sedef hastalığı bulaşıcı değildir.

Belirtiler

Deri Döküntüleri: Kuru, kızarık, keskin sınırlı, genellikle gümüş-sedef renkli pullarla kaplı, kazındığında tabaka tabaka kalkan ve toz gibi beyazlaşan, alttaki zeminde ise küçük kanayan noktacıklar bırakan oluşumlardır. Daha çok gövde, dirsek, diz, kafa derisinde, derinin kat yerlerinde yerleşmişlerdir.

Tırnak Belirtileri: Hastaların yaklaşık yarısında el tırnaklarında daha az bir kısmında ise ayak tırnaklarında toplu iğne başı büyüklüğünde çukurlaşmalar, tırnakta kalınlaşma, sararma görülmektedir.

Kaşıntı: Eklem yerlerinde ağrı ve yanma olabilir.

Tanı

Tanı genellikle derideki lezyonların görülmesi ile konulabilir. Ancak bazen ayırıcı tanı için deriden biyopsi almak, kazıntı materyalinde kültür yapmak gerekebilir. HLA (human leukocyte antigens) antijen kan testi pozitif çıkabilir.

Tedavi

Tedavide öncelikle alevlenmelerin önüne geçilmeye çalışılır. Hasta hastalığının sügen olduğu konusunda bilinçlendirilir. Hastanın derisinin kuruması engellenmelidir. Bu amaçla deriyi nemlendirici bir takım losyonlar kullanılabilir. Ayrıca D3 vitamini türevleri ve kortizonlu pomatlar kullanılmaktadır.

Fototerapi denilen güneş ışığı veren özel lambalar ile tedavi de yararlı olabilmektedir. Ayrıca bazı kanser ilaçları da tedavide iyi sonuçlar verebilmektedir.

Hastalığın seyri

Sedef hastalığı uygun tedavi ile kontrol edilebilen ancak ömür boyu sürerek yaşam kalitesini etkileyen bir hastalıktır. Genellikle vücudun diğer sistemlerini olumsuz etkilemez.

Korunma

Bilinen bir korunma yolu yoktur. Herhangi bir diyet önerilemez. Cildi zedeleyecek etkenlerden ve stresten kaçınmak gerekir.
Yayın tarihi: 19.03.2003
825
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.