Sağlık

Sedef hastalarına özel ünite kuruldu!

Sedef hastalarına özel ünite kuruldu!

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi bünyesinde Sedef Ünitesi kuruldu!

Sedef; hastanın yaşam kalitesini etkileyen, sosyal yaşantısını güçleştiren bir hastalıktır. Sedef hastalığı sadece bir cilt hastalığı değil, aynı zamanda kronik bir bağışıklık sistemi bozukluğudur.

Sedef hastalığının tedavisinde hastaların düzenli takibi hem hekim, hem de hasta açısından çok önemlidir. Bu amaçla İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dermatoloji A.B.D. Sedef Hastalığı Ünitesi kurulmuştur.

Burada sedef hastaları belirli hekimler tarafından görülecek ve özel bir kayıt sistemi ile takip edileceklerdir.

Ayrıca, Sedef Hastalığı Ünitesi himayesinde hasta okullarına başlanmıştır. Hasta okulu ile yaklaşık 40 hastanın sedef hastalığı ve tedavisi konusunda bilgilendirilmesini sağlanmıştır. Görülmüştür ki; birçok sedef hastası hastalığı hakkında yeterli ve doğru bilgiye sahip değildir.

Çoğu zaman hastalık hakkında doğru bilinen yanlışlar nedeni ile hastaların sosyal yaşamları da olumsuz etkilenmektedir.

Sedef hastaları, hastalığın özgüvenlerini, duygu durumlarını ve gelecek hayallerini olumsuz etkilediğini ifade etmekteler.

Bu açıdan, toplumun sedef hastalığı ile ilgili bilinçlendirilmesi ve sedef hastalığı birimlerinin ülke çapında yaygınlaştırılması çok önemli bir ihtiyaçtır.
Yayın tarihi: 12.01.2011
1056
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.