Sağlık

Savaşın gerçek kurbanları Iraklı çocuklar!

Savaşın gerçek kurbanları Iraklı çocuklar!

Ambargodan sonra savaş ve kaosun vurduğu Iraklı çocuklar okulu bırakıp çalışıyor veya dileniyor. Hastalanmaları ise, ölüme mahkûm olmaları demek.

Irak'ta ambargonun ardından savaş ve kaos döneminden en çok etkilenenlerin başında çocuklar geliyor. Savaş sonrası ambargo da kaldırıldığı halde, çocukların durumunda iyileşme görülmüyor. 10-11 yaşlarında çocuklar sırtlarında ağır yük taşımak zorunda kalırken, sağlık sektöründeki çöküşten en fazla nasibini alan yine çocuklar oluyor. Savaşta aile bireylerini yitirmeleri ya da babalarının işsiz kalması sonucu birçok çocuk, evinin geçimini sağlamak için okulu bırakarak çalışmaya başladı. Marangozhanede çalışan 10 yaşındaki Mustafa Hasan, savaş öncesi inşaat işçisi olan babası işten çıkarıldığı için evin geçiminden sorumlu olmuş. "Durumumuz çok kötü, geleceğe umutla bakmıyorum" diyen Mustafa Hasan, haftada 3 bin dinara (2 milyon TL) çalışıp 8 kardeşi ve anne-babasıyla birlikte ufacık bir odada yaşıyor.

'Gelecek yok'

İki hafta önce tüpçü dükkânında çalışmaya başlayan 11 yaşındaki Abbas Rahim, "Daha kötü günler bekliyor bizi, bugünden 5 kuruş kazanayım da" diyor. Üç aydır günde 1000 dinara bir mobilyacıda çalışan 13 yaşındaki Muhammed İmad, Saddam zamanında okula gidiyormuş. Fırında çalışan Kasım, "Başka insanlar gibi çalışma şartlarım olsun, dinlenebileyim, onlar gibi giyinebileyim" diyor. Savaş sonrası Irak'ta çocuk dilencilerin sayısında patlama var. Otellerin önünde bekleyen çocuklar, 'Para, para' diyerek gelen geçenin peşine takılıyor.

Bir zamanlar Ortadoğu'nun en önemli çocuk hastanesi olan Bağdat'taki Merkez Çocuk Hastanesi'nde ise özellikle kanser, lösemi ve sinir hastalıklarının ilacı bulunmazken, teşhis bile konulamıyor. Parkeleri sökük, çöpler yığılı, klimaları çalışmayan hastanenin personelinin en büyük şikâyeti, başta ABD olmak üzere uluslararası vaatlerin yerine getirilmemesi. Başhekim Kasım el Taey özellikle Türkiye'den ilaç yardımı beklediklerini belirtiyor.

UNICEF'e göre, 25 milyonluk nüfusun yarısını oluşturan çocukların yüzde 70'i, ishal ve solunum yolu gibi tedavisi mümkün hastalıklardan ölüyor. 1000 bebekten 107'si, 5 yaşın altındaki 1000 çocuktan 131'i yaşamını yitiriyor.

Bebekler sakat doğuyor

5 yaşın altındaki 1 milyon çocuk yetersiz beslenirken, hamilelikte yetersiz beslenme ve kontrol yapılamaması yüzünden doğum öncesi ölümlere sık rastlanıyor. Hastanede doğuştan hastalıklı çocukların çokluğu dikkat çekiyor. Midesinde sorun olan 8 günlük kız bebek Süha'nın annesi Neval Halil, "Savaşın sonuçları budur işte, böyle sakat çocuklar doğuruyoruz" diyor. İshal ve böbrek hastalığı nedeniyle hastaneye yatan 2 aylık Hüseyin'in annesi Sadriye, ambargo nedeniyle hamilelik döneminde iyi beslenemediğini ve çocuğunun hastalıklı doğduğunu söylüyor.
Yayın tarihi: 26.09.2003
902
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.