Sağlık

Savaş ruhumuzu derinden yaralıyor!

Savaş ruhumuzu derinden yaralıyor!

Uzman psikologlar, savaşın insan ruhu üzerinde büyük tahribat yaratacağını belirterek savaşın TV'den izlenmemesi konusunda insanları uyarıyor...

Uzmanların konuyla ilgili görüş ve önerileri şöyle sıralanıyor:

• Prof. Dr. Sedat Özkan: Türk halkı savaşın belirsizliğini, geleceğini belirleyememe sıkıntısını yaşıyor. Psikolojik travma, durum uzadıkça yerini çaresizlik, çözümsüzlük, umut yitimine bırakacak ve depresyon gelişecektir. Bu durumun bireyler ve toplum için yıllarca devam edecek yansımaları olacaktır.

• Psikolog Orhan Gümüşel: Savaş yerli yersiz öfkeyi tetikleyecek. Körfez Savaşı'nda insanlar savaşı atari oyunu gibi izlemişti. Bu kez aileler yatıp kalkıp savaş haberleri izlemek yerine; bir defada haberdar olmayı yeğlemeli. Çocukları da bu tür haberlerden uzak tutmalı. Bunun yerine müzik dinlemeliler.

• Psikolog Sevhan Akben: İnsanlar henüz gerçekle yüz yüze gelmedikleri için gelişmeleri film gibi izliyorlar. Fakat gerçekle yüz yüze gelindiğinde, bazı insanlarda çaresizlik depresyona neden olacaktır. En tipik özellikleri, yaşama sevinçleri, hayata bağlılığı zayıflayıp çalışmak, üretmek istemezler.

• Uzman Psikiyatr Tanju Sürmeli: Savaş olursa, kişi önce şok yaşar, sonra kabule girer sonra da ortama alışır. Bu sürede stres faktörü ortadan kalkana dek depresif ruh haline girer.
Yayın tarihi: 20.03.2003
835
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.