Sağlık

'Şaşkın hücre' işi meçhul hastalık

'Şaşkın hücre' işi meçhul hastalık

Bazen ani görme kaybı, vücutta uyuşma, bazen de konuşmada dengesizlik gibi belirtilerle kendini belli ediyor.

Gençleri, kadınları ve sosyoekonomik düzeyi yüksek olanları hedef seçen MS, bağışıklık hücrelerinin şaşkınlığı sonucu ortaya çıkan ancak nedeni ve gizemi hâlâ çözülemeyen bir hastalık. Ali Demirci, "MS olmuşsun" diyen doktorunun yüzüne bakakaldı. Çünkü bunun ne demek olduğunu anlamamıştı. Henüz 26 yaşındaydı ve bir hastalığa yakalanmak için genç olduğunu düşünüyordu.

Beş gün önce hastanenin acil servisine şiddetli baş ağrısı, çift görme, kulakta dolgunluk şikâyetiyle başvurmuş, tomografi ve MR çekiminden sonra belinden su alınmıştı. İncelemeler sonucunda Multipl Skleroz, yani MS olduğu anlaşılmıştı.

Hastalığının çok ciddi olduğunu düşünmediğinden olsa gerek, askere gitmek için başlattığı işlemleri sürdürdü Demirci. Evlenmeyi düşündüğü için bir an önce askerliğini bitirmek istiyordu. MS olduğunu söylemediği için askere alındı Demirci. İlk dört ay hiçbir sorun yaşamadı. Ancak dördüncü ayda ağır eğitimler etkisini gösterdi ve revire başvurmak zorunda kaldı. GATA'ya sevkedilen Demirci, askerlikten muaf edildi.

Eve döndükten 1.5 ay sonra şiddetli bir atak geçirdi. Gözleri görmüyor, vücudunu oynatamıyordu. 10 gün yattığı hastanede kortizon tedavisi gördü. Eve gönderildiğinde tek başına hiçbir şey yapamıyordu. Yemeğini annesi yediriyor, tıraşını babası yapıyordu. Yatalaktı. Yüzü, gözü kaymıştı. Ailesi onu aynalardan uzak tutuyordu.

Türkiye'de 30 bin MS hastası var
Demirci'nin hastalığı MS, Türkiye'de yaklaşık 30 bin kişide görülüyor. Aslında o belki de pek çok MS hastasına göre şanslıydı. Nedenini şöyle açıklıyor: "Annem-babam bilinçli insanlar, ablam fizyoterapist. Onun öğrettiği egzersizleri her gün bana yaptırdılar. Pek çok hareketi yapamıyordum, kolum yukarıya doğru çekilmişti. O hareketleri sabırla 1.5 sene yaptım. Sporu hiç eksik etmedim. Böylece ayağa kalktım."

Demirci, ayağa kalktı ancak ataktan geride kalan ve hâlâ düzelmeyen şeyler var. Konuşmada bazı sorunlar yaşıyor. Pek çok kişiye göre iyi durumda olsa da MS, ona farklı bir hayat getirmiş. Hastalık teşhisi konduğunda evlenme hazırlıkları yapan Demirci, kız arkadaşının kendisine acıdığını ve bu nedenle ayrılmak zorunda kaldıklarını söylüyor. MS ataklarından sonra düzeldiğini düşünüp çalışmaya başladığında çok strese girdiği için işinden de ayrılmak zorunda kalan Demirci, "1.5-3 sene hep eve kapandım. İster istemez arkadaşlıklarınız bitiyor. Bu hastalık bana hayatı öğretti. Kitap okumaya başladım. Şimdi arkadaş çevrem de MS'lilerden oluşuyor" diyor.

Yayın tarihi: 22.05.2007
1591
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.