Mahmure

Sağlık

Genel Sağlık

SARS'tan sonra Avian alarmı

SARS'tan sonra Avian alarmı

Uzakdoğu'da başlayıp pek çok ülkeyi etkileyen SARS krizi bitmeden, Almanya'da görülen Avian hastalığı Sağlık Bakanlığı'nı harekete geçirdi. Bakanlık, Almanya kökenli pek çok ürünün ithalatını yasakladı.

Sağlık Bakanlığı, dünyayı kasıp kavuran SARS (Akut Solunum Yetmezliği Sendromu) hastalığından sonra Almanya'da görülen ve özellikle kümes hayvanlarının yenilmesiyle bulaşan 'Avian Influenza' hastalığı üzerine alarma geçti. Almanya kökenli bazı canlı hayvan ve hayvansal ürünlerin ithalatı 15 Mayıs'tan itibaren yasaklandı.

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü ise bu konuda piyasa kontrolü yapılması ve ekli listedeki hayvansal ürünlerin satışının yasaklanıp, gerekli işlemlerin başlatılması için 81 ilin valiliğine yazı gönderdi. Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Cihanser Erel tarafından valiliklere gönderilen 'Piyasa Kontrolü' başlıklı yazıda şöyle denildi: "Uluslararası Salgın Hastalıklar Ofisi'nden (OIE) alınan hastalık bülteninde Almanya'da Avian Influenza hastalığının görüldüğü bildirilmektedir. Sözkonusu hastalığın ülkemize bulaşmasını önlemek amacıyla 3285 sayılı Hayvan Sağlığı ve Zabıtası Kanunu'nun 7. yönetmeliğin 15. maddesi gereğince Almanya orijinli ekli listede belirtilen canlı hayvan ve hayvansal ürünlerin ülkemize ithalatı 15 Mayıs 2003'ten itibaren yasaklanmıştır. Bu nedenle konunun titizlikle takip edilerek, sözkonusu ürünlerin tespiti halinde satışının yasaklanması ve gerekli işlemin yapılarak bakanlığımıza bildirilmesi.''

İşte yasaklanan maddeler
Canlı kümes hayvanları: Horozlar ve tavuklar, ''Gallus domesticus'' türü ördekler, kazlar, hindiler ve beç tavukları gibi evcil türler
Kümes hayvanlarının etleri yenilen sakatatı (Taze, soğutulmuş veya dondurulmuş)
Kümes hayvanlarının yağı
Kuş ve kümes hayvanlarının yumurtaları (Dayanıklı hale getirilmiş veya pişirilmiş yumurtalar hariç)
Kuş ve kümes hayvanlarının kabuksuz yumurtaları ve yumurta sarıları (Yalnız taze ve dondurulmuş olanlar)
Tam veya parça halinde hayvan bağırsakları, mesaneleri ve mideleri (Sadece kanatlı hayvanlara ait olanlar)
Kuşların tüylü veya ince tüylü derileri ve diğer kısımları, tüyler ve tüy parçaları
Hayvan kanı sıvı veya kurutulmuş (Sadece kuş ve kümes hayvanlarına ait olanlar
Kanatlı hayvanlardan elde edilen et veya sakatatın unları, kaba unları ve pelletleri, kıkırdakları.
Yayın tarihi: 26.06.2003
831
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.