Sağlık

SARS'ın yeni rakibi 'kuş gribi'

SARS'ın yeni rakibi 'kuş gribi'

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Asya'daki tavuk çiftliklerinde yayılan ve 3 kişinin ölümüne neden olan kuş gribinin, akut solunum yolu sendromu (SARS) hastalığından daha büyük bir sorun yaratabileceğini bildirdi.

Manila'daki WHO yetkilisi Peter Cordingley, Vietnam'da ölen 12 kişiden 9 kişi ile hastalık arasındaki ilişkinin belirlenmesi için test yapıldığını, ancak hastalığın insandan insana bulaştığının görülmediğini kaydetti.

Çoğu çocuk 12 kişinin ölmesinin ardından yapılan testler sonucunda 3 kişinin kesin olarak hastalıktan öldüğü tespit edilmişti.

Cordingley, virüsün, insan teması ile yayılması durumunda çok büyük bir sağlık krizi haline gelebileceğini söyledi.

Peter Cordingley, ''Potansiyelde SARS'tan daha büyük bir sorun çünkü hastalığa karşı savunmamız yok'' dedi.

Vietnam Sağlık Bakanı Thi Trung Chien ise ''Lao Dong'' (İşçi) gazetesine verdiği demeçte, ''Ateş ve grip semtopları görülen kişilerin karantinaya alınması ve SARS hastaları gibi tedavi görmesi gerektiğini'' söyledi.

Öte yandan Vietnam, biri 15 aylık kız bebek ve bir erkek olmak üzere 2 kişinin daha hastalıktan öldüğünden şüphe edildiğini bildirdi.

Hanoi'deki Tarım Bakanlığı Veterinerlik Bölümü Başkan Yardımcısı Dau Ngoc Hao, kuş gribinin insanlara geçmesinde domuzların rol oynadığından şüphe edildiğini belirterek, ''Virüsün, insanlara geçmeden önce tavuklardan domuzlara yayılması mümkün'' dedi. Yetkililer, güney bölgelerde ördeklerin ve domuzların da öldüğünü belirtti.

Ölen 2 kişi, Hanoi'de görülen hastalığa yakalanan 15 kişi arasında bulunuyor. Milyonlarca tavuğu etkileyen Güney Kore, Vietnam ve Japonya'da, salgını önlemek için tavukların itlaf edilmesi kararı alınmıştı. Hong Kong ve Kamboçya, kuş gribinden etkilenen ülkelerden kümes hayvanlarının ithalini yasaklamıştı.

Sağlık yetkilileri, hastalıktan etkilenen tavukların pişmiş etinden veya yumurtasını yemenin tehlikeli olmadığına inanıyor.
Yayın tarihi: 15.01.2004
714
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.