Sağlık

SARS'ın nedeni yeni tip grip virüsü...

SARS'ın nedeni yeni tip grip virüsü...

WHO yetkililerinden Dr. David Heymann, Hollanda'daki laboratuvarlarda yapılan deneylerde, maymunların burunlarına coronavirüsün yeni tipinin verildiğini, bu maymunlarda insanlardaki SARS benzeri enfeksiyon meydana geldiğini belirtti.

Dr. Heymann ise, 'Bu deneyler sonucu, SARS'a neden olan virüsün yüzde 99 coronavirüs olduğunu söyleyebiliriz' diye konuştu.

SARS'ın dünyada örneğin verem gibi salgın ve kalıcı bir hastalık olup olmayacağı konusunun henüz anlaşılamadığını belirten Dr. Heymann, herhangi bir sonuca varabilmek için, Çin'de neler olduğunu iyi anlamak gerektiğini vurguladı.

Bu arada Singapur'da SARS'ı üç saatte teşhis eden bir test, bu hafta kullanıma sunuluyor. Straits Times gazetesi, devletin finanse ettiği Singapur Genom Enstitüsü'nün geliştirdiği kan testinin, hastalığı erken dönemde, kişi ateşlenmeden ve öksürmeden önce teşhis ettiğini yazdı.

Gazete, Singapurlu bilim adamlarının, SARS'ın genetik şifresini bir hafta içinde çözmesinin beklendiğini de belirtti. SARS'tan en fazla etkilenen yerlerden Hong Kong'da her geçen gün yeni önlemler alınıyor.

Hong Kong'lu yetkililer, gelecek haftadan itibaren Hong Kong'a havayoluyla gelenlerin ateşlerinin ölçüleceğini söylediler. Hong Kong'da şu ana kadar SARS'dan 61 kişi öldü.
Yayın tarihi: 17.04.2003
798
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.