Sağlık

Sars'ın biyolojik silah olduğunu ispatlamak imkansız...

Sars'ın biyolojik silah olduğunu ispatlamak imkansız...

SARS´ın biyolojik bir silah olduğu konusunda iddialar ve şüpheler var... Ancak uzmanlar, Sars'ın biyolojik silah olabileceğini ama bunu ispatlamanın neredeyse imkansız olduğunu belirtiyor.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu, dünyayı tehdit eden Akut Solunum Yetmezliği Sendromu´na (SARS) karşı ülkemizde hudut kapılarına yerleştirilen termal kameraların, doğru ateş ölçüp ölçmediğinin tartışılır olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Leblebicioğlu, 'SARS' konulu konferansta, ilk olarak Çin´de ortaya çıkan hastalığın seyahat yoluyla diğer ülkelere de yayıldığını belirterek, SARS´ta önemli olanın, ilk vakanın tespit edilerek kontrol altına alınması ve yayılmasının önlenmesi olduğunu söyledi.

'SARS yalnızca sağlığı değil, turizmi ve ekonomiyi de sarstı' diyen Leblebicioğlu, SARS´ın ortaya çıktığı ve en yoğun yaşandığı ülkeolan Çin´e yapılan uçak seferlerinin önemli bir kısmının iptal edildiğine ve bu ülkede SARS nedeniyle yaşanan ekonomik daralmaya dikkat çekti.

Prof. Dr. Leblebicioğlu, SARS´ın genel olarak genç erişkinler, sıklıkla seyahat edenler ve sağlık çalışanlarında görüldüğünü belirtti. Leblebicioğlu, hastalıkta, 65 yaş üzerindekilerde ölüm oranının yüzde 50, 25 yaş altındakilerde ise yüzde 1 olduğuna dikkat çekti.

SARS´a karşı alınan bazı önlemlerin yeterli olup olmadığının sorgulanması gerektiğine de değinen Leblebicioğlu, 'Biz koltukaltı ateş ölçerken bile (acaba doğru mu) diye şüpheleniyoruz. Ülkemizde hudut kapılarına SARS´a karşı tedbir olarak alınan termal kameraların uzaktan ne kadar doğru ateş ölçebileceği ise tartışılır' diye konuştu.

Daha sonra katılımcıların sorularını yanıtlayan Leblebicioğlu, bir katılımcının (Çin gerek nüfus, gerekse ekonomi açısından Amerika´nın kendisine rakip olarak gördüğü bir ülke. SARS biyolojik bir silah olarak kullanılıyor olabilir mi?) sorusuna, 'SARS´ın biyolojik bir silah olduğu konusunda iddialar ve şüpheler var. Sars biyolojik silah olabilir ama bunu ispatlamak neredeyse imkansızdır' diye yanıt verdi.
Yayın tarihi: 15.05.2003
797
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.