Sağlık

SARS'a karşı termal kamera

SARS'a karşı termal kamera

Çin, Hong Kong, Singapur ve Japonya SARS virüsü taşıyanları yakalamak için havaalanları, tren istasyonları ve otobüs terminallerine askeri alanlarda kullanılan termal kameralardan yerleştirdi. 37.5 dereceden fazla vücut ısısına sahip olanlar hemen karantinaya alınıyor. Pekin'de okullar da tatil edildi.

Uzakdoğu ülkeleri başta olmak üzere tüm dünyada endişe ve paniğe yol açan SARS virüsüne karşı ülkeler, önlem olarak askeri teknoloji kullanmaya başladı. Hong Kong ve Çin'in ardından Singapur ve Japonya'da da havaalanlarına, tren ve otobüs terminallerine çoğunlukta tanklarda kullanılan termal kameralar yerleştiriyor. Çin Halk Cumhuriyeti'nin başkenti Pekin'de okullar tatil edildi.

SARS virüsünün yol açtığı hastalık akut solumun yetersizliği olarak adlandırılıyor. Ve klasik soğuk algınlığı semptomları gösteriyor. Yüksek ateş, hapşurma, kas ağrıları ve solunum yetersizliği...

Termal kameralar özellikle gece gerilla sızmalarını engellemek için sınır arakollarında ve gece hedefini bulması için tanklarda kullanılıyor. Termal kameraları normal insan vücut ısısı 37.5'e ayarlayan uzmanlar, bu sınırın üzerinde vücut ısısına sahip olanları hemen SARS şüphesiyle karantina altına almaya başladı.

Pekin'de okullar tatil

Çin Halk Cumhuriyeti, dün başkent Pekin'de 9 kişinin daha ölmesinin ardından, ülke içinde SARS kurbanı sayısının 106'ya ulaştığını açıkladı. Özerk yönetime sahip Hong Kong'da da dün 6 kişi daha öldü ve salgının başladığı günden bu yana eski İngiliz sömürgesinde ölenlerin sayısı 105'e yükseldi.

FARELER DE YAYIYOR

Çin Halk Cumhuriyeti dün başkent Pekin'de okulları belirsiz bir tarihe kadar tatil etti. Tatil kararı 1.7 miyon öğrenciyi kapsıyor.

Hong Kong'da hükümet, kanalizasyon sisteminde dolaşan farelerin de SARS virüsünü yaydığını açıkladı.

Küresel ekonomi tehlikeye girdi

Dünya Ticaret Örgütü, SARS durdurulamazsa dünya ekonomisini tehdit edeceğini açıkladı. Uzakdoğu ülkelerine seyahatler durdu. Konferans ve iş seyahatleri de sıfır noktasında. Singapur bu yıl yüzde 2-5 büyüme öngörüyordu.

Avrupa ülkeleri, Uzakdoğu ülkelerinin yanısıra 14 kişinin öldüğü Kanada'ya da seyahat edilmemesi çağrısı yaptı.
Yayın tarihi: 24.04.2003
888
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.