Sağlık

SARS virüsünün cinsi teyit edildi!

SARS virüsünün cinsi teyit edildi!

Bilim adamlarının, Akut Solunum Yetmezliği Sendromu (SARS) hastalığına yol açan virüsün cinsini teyit ettikleri bildirildi.

Rotterdam´daki Erasmus Üniversitesi´nde hastalığa yol açan virüsü bulmak için çalışmalar yapan bilim adamları, maymunlara SARS´a yol açtığını sandıkları 'coronavirüs'ü zerk ettiler ve hayvanlarda insanlarda görülen semptomların ortaya çıktığını saptadılar.

Bu testin, hastalığın nedenini saptamada önemli adım olduğu belirtildi. Bilim adamları, Hong Kong Üniversitesi tarafından 27 Mart´ta hastalardan alınan 'coronavirüs'ün yeni biçiminin, SARS´ın nedeni olduğu konusunda hemen hemen emin olmuşlardı.

Ancak bilim adamları, bir virüsün bir hastalığa yol açtığını kesinolarak teyit etmek için yapılması gereken 4 testi tamamlamadan bundan emin olamıyorlardı.

Dünya Sağlık Örgütü´nden Dr. Klaus Stohr, şimdi bu testlerin yapıldığını ve dolayısıyla yeni 'contravirüs'ün SARS´ın nedeni olduğunun kesin olarak söylenebileceğini bildirdi.

Hong Kong Üniversitesi´ndeki bilim adamları, SARS virüsünün yeni genetik incelemesinin, bunun hayvanlardan geldiğini gösterdiğini de söylediler
Yayın tarihi: 16.04.2003
671
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.