Sağlık

SARS virüsü uzaydan mı geldi?

SARS virüsü uzaydan mı geldi?

Bir grup İngiliz bilim adamı, SARS hastalığına yol açan virüsün dünyaya uzaydan gelmiş olabileceğini iddia etti. Bu görüşe karşı çıkanlar ise iddiayı "uçuk" olarak niteledi.

Yaşamın yeryüzüne uzaydan taşındığını savunan Galler'deki Cardiff Astrobiyoloji Merkezi Müdürü Prof. Chandra Wickramasinghe, 'SARS, Çin'de aniden ortaya çıktı. SARS virüsü hayvanlarda görülen benzer virüslere göre farklı bir genetik dizilime sahip. Tam kökeni bilinmiyor. Bu faktörler SARS'ın uzaydan gelmiş olma fikrini akla getiriyor' görüşünü savundu.

Teziyle herkesi şaşırtan Wickramasinghe tıp dergisi, 'The Lancet'te yayımlanan yazısında, kendisinin de aralarında bulunduğu bir grup bilim adamının, SARS'ın kaynağının uzay olabileceği görüşünü dile getirdi.

Sheffield Üniversitesi'nden Moleküler Biyolog Dr. Milton Mainwright da, virüsün kökeninin insanlar olduğu izlenimi edinmediğini belirterek, 'Virüsün nereden geldiği konusu hâlâ tartışmalı ve yanıt bekleyen çok soru var' dedi.

İki bilim adamına göre, hastalığın ilk Çin'de görülmesi de anlamlı. Çünkü hastalığın ilk görüldüğü bölge Himalaya Dağları'nın doğu kısmına yakın. Bu dağlık bölge, atmosferin stratosfer tabakasının en zayıf olduğu bölge. Bu nedenle virüs, atmosferi kolayca aşarak yeryüzüne ulaşabilir.
Yayın tarihi: 23.05.2003
836
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.