Sağlık

Sars uyarısı beş ülke için yumuşatıldı

Sars uyarısı beş ülke için yumuşatıldı

Dışişleri Bakanlığı, Akut Solunum Yetmezliği Hastalığı (SARS) tehlikesinden dolayı seyahat edilmemesini tavsiye ettiği dokuz ülkeden beşinde hastalığın yayılma eğilimi azaldığı için daha önceden yaptığı uyarıyı yumuşattı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, 4 ve 8 Nisan 2003 tarihlerinde yayımlanan iki duyuruda, Çin Halk Cumhuriyeti, Hong Kong Özel İdari Bölgesi, Tayvan, Singapur, Vietnam, Endonezya, Tayland, Filipinler ve Malezya'ya bu ülkelerde görülen ve ölümle sonuçlanabilen SARS hastalığı nedeniyle zorunlu bir neden olmadıkça seyahat etmemelerinin tavsiye edildiği anımsatıldı.

Açıklamada, 'Aradan geçen süre zarfında, Dünya Sağlık Örgütü raporlarına göre, Endonezya, Tayland, Filipinler ile Malezya'da SARS'ın yayılma istidadı göstermemesi ve Vietnam'da hastalığın kontrol altına alınması dikkate alınarak, vatandaşlarımızın adı geçen beş ülkeye seyahatlerini kısıtlamamaları, ancak, anılan ülkelere gittikleri takdirde SARS hastalığına karşı dikkatli ve uyanık bulunmaları tavsiye olunur' denildi.
Yayın tarihi: 20.05.2003
698
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.