Sağlık

SARS tarama testi hazırlanıyor!

SARS tarama testi hazırlanıyor!

ABD Sağlık Bakanı Tommy Thompson, Akut Solunum Yetersizliği Sendromu´nun (SARS) virüs tarama testinin bir hafta ya da 10 gün içinde hazır olacağını söyledi.

İtalya´nın başkenti Roma´da bulunan Thompson, düzenlediği basın toplantısında, tarama testinin bilim adamları ve dünyanın her yerindeki laboratuvarların hizmetinde olacağını belirtti.

Thompson, Atlanta´daki Hastalıkları Önleme ve Kontrol Merkezi araştırmacılarının, hastanelerdeki hastalardan alınan numunelerin SARS´a yakalanıp yakalanmadıklarını belirlemek için 3 test üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Dünyada çok sayıda vaka sayımı yapıldığını, bunlardan 3 bin 400´ünün şüpheli olduğunu belirten Thompson, 'Test yapıldığında SARS olduğunu düşünen hastaların bu hastalığa yakalanmadığı da ortaya çıkabilir' dedi.

Araştırmacıların çalışmalarının sonuç aşamasına geldiğini belirtenAmerikalı Bakan, şu anda testlerin onay aşamasına sunulduğunu ve bu aşamanın da bir hafta ya da 10 gün içinde sonuçlanmasını beklediklerini söyledi.

SARS, bugüne kadar çoğu Asya´da olmak üzere dünya genelinde 161 can aldı ve 3 bin 590 vaka sayımı yapıldı.
Yayın tarihi: 18.04.2003
600
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.