Sağlık

SARS, rutubet ve nüfus yoğunluğuyla yayılıyor!

SARS, rutubet ve nüfus yoğunluğuyla yayılıyor!

Uzmanlar, rutubet ve nüfus yoğunluğunun, SARS hastalığının yayılmasında başlıca etken olduğunu saptadı. Wall Street Journal gazetesinde yer alan habere göre, hastalığın Hong Kong´un dev apartman bloklarından yayılmasında bu unsurlar rol oynadı.

Yetkililer, dün 176 konut ve işyeri kompleksinde yeni SARS vakaları tespit etti. Haberde, kentin nüfus açısından en yoğun yeri Kwun Tong´ta kilometrekareye 86 bin kişinin düştüğü ve nüfus yoğunluğunun, New York´un Manhattan kesiminin 2 katına ulaştığı bildirildi.

Gazeteye açıklama yapan Boston´daki 'Massachussets General' hastanesi doktorlarından Megan Murray, 'Hong Kong´un bu tür hastalıkların oluşumu ve yayılması açısından ideal bir yer oluşturduğuna' dikkati çekti.

Kentin, uluslararası ulaşım yollarının merkezinde bulunması dolayısıyla virüsün buradan kolaylıkla dünyanın dört bir köşesine yayıldığı ifade ediliyor.
Yayın tarihi: 15.04.2003
844
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.