Sağlık

SARS hastalarına AIDS ilacı

SARS hastalarına AIDS ilacı

SARS hastalığının en fazla etkilediği yerlerden biri olan Hong Kong'da, hastalığın tedavisinde Ribavirin ile birlikte AIDS ilacı Kaletra'nın da kullanılacak.

Hong Konglu uzmanlar, Kaletra ve Ribavirin ilaçlarının aynı anda verildiği SARS hastalarında ölüm oranının, sadece Ribavirin verilen hastalara göre daha düşük olduğunu söyledi.

Sağlık yetkilisi William Ho, SARS'ın yeniden ortaya çıkması durumunda, Kaletra ve Ribavirin'i beraber kullanacaklarını, iki ilacın tedavi sırasında daha düşük dozlarda kullanılmasının da bir avantaj olduğunu kaydetti.

Hong Kong sağlık çalışanları, 1800'e yakın SARS hastasının tedavisi sırasında Ribavirin ve Steroit ilaç kokteyllerini kullanmışlardı. Uzmanlar, Ribavirin'in tek başına kullanılmasının iyileşmede gereken etkiyi sağlayamadığını söylemişlerdi.

Uzmanlar, SARS'ın kış aylarında daha önce ortaya çıktığı ülkelerde yeniden görülebileceğini, bu yüzden ilgili ülkelerin hastalığın yeniden ortaya çıkmasını engellemek için tedbir almaları gerektiğini belirtiyor.

SARS salgını sırasında Hong Kong'da 300'e yakın kişi ölmüştü. Geçen yılın sonlarında Çin'de ortaya çıkan hastalık seyahatlerle 30 kadar ülkeye sıçramıştı.
Yayın tarihi: 27.09.2003
705
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.