Sağlık

Sars en çok hastane personelini tehdit ediyor

Sars en çok hastane personelini tehdit ediyor

SARS´ın en fazla sağlık personelini tehdit ettiği, hastanelerin, olası tehlikeye karşı hazırlanmasının, hastalığın yayılmasını önleme açısından son derece önemli olduğu belirtildi.

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Bakteriyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Doğanay, yaptığı açıklamada, çok hızlı yayılma özelliğine sahip olan SARS hastalığının Türkiye´de de görülmemesinin düşünülemeyeceğini belirtti.

Türkiye´nin tüm dünya ülkeleri ile ticari, kültürel ve sosyal ilişkileri bulunduğuna ve bu nedenle SARS infeksiyonu için risk altında olduğuna dikkati çeken Doğanay, şu bilgileri verdi: 'Ani gelişen ciddi solunum yetmezliği sendromu olarak tanımlanan SARS hastalığı, öksürük, aksırık ve konuşma sırasında etrafa solunum yoluyla yayılan damlacıklarla bulaşıyor. Bu nedenle hastalık çok hızlıyayılma özelliğine sahip.

Bugün yaklaşık 30 ülke SARS tehdidi ile karşı karşıya. Hastalık nedeniyle meydana gelen ölümlerin sayısı her geçen gün artmakla birlikte bu kadar kısa sürede son verilere göre ölü sayısı 450´ye, vaka sayısı 6 bin 300´e yaklaştı.

Globalleşen ve ülkeler arasındaki ilişkilerin çok yoğunlaştığı dünyada bu kadar hızlıyayılan bir hastalık elbette Türkiye için de tehdit arz etmektedir.'

Türkiye'de tedbirler yetersiz

Türkiye´de SARS paniğinin hafif atlatılması için hastalık ülkeye gelmeden önce gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini ifade eden Doğanay, SARS´ın en fazla sağlık personelini tehdit ettiğini kaydetti. Hastanelerin olası SARS tehlikesine karşı hazırlanmasının hastalığın yayılmasını önleme açısından son derece önemli olduğunu söyleyen Doğanay, sözlerini şöyle sürdürdü:

'Bugüne dek Türkiye´de hastalığın görülmemesi, bundan sonra görülmeyeceği anlamına gelmez. Şimdiden özellikle hastanelerde gerekliönlemler alınmalıdır. SARS Hong Kong´da sadece bir kişide görülmüş, bukişiden 69 sağlık personeli, 16 tıp öğrencisi ve hastaneye ziyarete gelen 53 vatandaşa bulaşmıştır.

Bu rakamlar hastanelerde alınması gerekli önlemlerin önemini ortaya koymaktadır. Bu önlemler alınmadığı takdirde hastalığın Türkiye´ye girdikten sonra yayılmasını önlemek çok zor olacaktır.

Dünya Sağlık Örgütü kriterlerine göre bu tür hastalıklarla mücadele için belirli kapasitedeki hastanelerde özel infeksiyon kontrol programları, bu tür hastaların yatırılacağı negatifbasınçlı izolasyon odaları olmalıdır.

Ancak bizde bin 300 yataklı üniversite hastanesinde bile bu tür önlemler yoktur. Bu konuda yetkililer vakit kaybetmeden gerekli önlemleri almalıdır.'
Yayın tarihi: 05.05.2003
716
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.