Sağlık

Sarışın nesli 200 yıl içinde tükenecek

Sarışın nesli 200 yıl içinde tükenecek

Bilim adamları son doğal sarışının 200 yıl içinde yeryüzünden silineceği kanısında. Almanya'da uzmanlar tarafından yapılan bir araştırmada sarı saçlı insanların nesli tükenmekte olan bir grup olduğu, 2202 yılında ortadan kalkacakları iddiası ortaya atıldı. Araştırmacılar son gerçek sarışının , sarışın oranının yüksek olduğu Finlandiya'da olacağı tahmininde bulunuyorlar.

Ancak önümüzdeki iki yüz yıl içinde araştırma yürütülebilmesine yetecek sayıda sarışınlık geni taşıyan insan kalmadığını da dile getiriyorlar.
Sorun şu ki sarı saçın oluşmasını sağlayan gen resesif/çekinik bir gen.
Doğan çocuğun sarı saçlı olması için ailenin her iki tarafında da dede neslinden sarışınlık geni bulunması gerekiyor.
Edinburgh Üniversitesi'nde dermatoloji profesörü olan Jonathan Rees sarışınların tamamen ortadan kalkmasının olası olmadığını söylüyor:
'O gene sahip olma gibi bir dezavantaj olmadığı sürece ya da tesadüfen genler yok olmaz. Ortadan kaybolmaz.' diyor.
'Sarışınların ortadan kalkmasının tek nedeni o gene sahip olmanın bir dezavantaj olmasıdır, ben sözkonusu durumun böyle olduğunu sanmıyorum. Sarışınlara rastlanma oranı düşebilir ama ortadan kalkmazlar.' diye ekliyor.
Yayın tarihi: 28.09.2002
1819
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.