Sağlık

Sarılık mevsimi başlıyor!

Sarılık mevsimi başlıyor!

Havalar ısınıyor, okullar kapanmak üzere. Büyük küçük hepimiz deniz-havuz mevsimi için geri sayıyoruz. Hepatit A da öyle.

Salıİstanbul - Dört gözle beklediğimiz yaz mevsimi için geri sayım başladı. Şimdi herkes sıcak güneşin ve serin deniz ya da havuzun hayalini kuruyor. Tatlı tatil hayallerinin kabusa dönmemesi için uzmanlar uyarıyor: Hepatit A'ya karşı önleminizi almayı unutmayın!

Hijyen şartları yerinde olmayan havuzlar ve lağımlar ile kirletilen denizler, sağlık için büyük bir tehdit oluşturuyor. Özellikle virüslü dışkı ile kirlenmiş enfekte sular yoluyla bulaşan Hepatit A virüsü yazın riskli bir ortam oluşturuyor.

Çünkü insandan insana bulaşan bu hastalıkta bebekler ve çocuklar, hastalığın belirtileri ortaya çıkmadan iki hafta önce virüsü yaymaya başlıyor ve ortalama 4-6 hafta, hatta bazı durumlarda 4-5 ay süre ile virüsü yaymaya devam ediyor. Özellikle çocuklarda hastalık belirti vermeden geçirildiği için hastalığın yayılımını engellemek mümkün olamıyor.

Büyükleri daha şiddetli etkiliyor

Hepatit A virüsünün yayılımında en önemli rolü oynayançocuklar, aynı zamanda hastalığa yakalanma konusunda en fazla risk altında olan grup. Küçük çocuklar tuvalet temizliğine yeterince dikkat edemiyor, ayrıca çevrelerini el ve ağız yoluyla keşfetmeye çalışıyor.

Bu nedenle küçük çocuklar Hepatit A enfeksiyonuna daha kolay maruz kalıyor ve hastalığın daha ileri yaştaki bireylere bulaşması ve yayılması açısından tehlike oluşturuyorlar.

Enfeksiyonların çoğu okul çağındaki çocuklarla genç erişkinlerde görülüyor. Ancak düzelen hijyen koşulları, eğitim ve sosyoekonomik düzey hastalığın ileri yaşlara kaymasına neden oluyor ve erişkin yaşlarda hastalık daha şiddetli seyrediyor.

Hastalığın kalkanı Hepatit A aşısı

Hepatit A belirtileri yaş ilerledikçe daha yoğun olarak görülüyor ve sarılık, halsizlik, güçsüzlük, iştahsızlık, bulantı, kusma, karın ağrısı, ateş ve koyu kahve idrar olarak sıralanıyor.

Hepatit A virüsü, her yıl dünyada 1,5 milyon kişiyi ele geçiriyor. Hastalıktan korunmanın en etkili yolu ise Hepatit A aşısı. Aşı, iki dozda uygulanıyor. İlk doz iki hafta gibi kısa bir sürede hızlı koruma sağlarken, ikinci doz hastalığı uzun vadede uzak tutuyor.

Uzmanlar, Hepatit A'nın yüksek oranda görüldüğü toplumlarda çocukların rutin aşılanmasını şart koşuyor. Aşı, süregelen salgınların önünü kestiği gibi, ileride oluşabilecek salgınların önlenmesinde çok önemli rol oynuyor.
Yayın tarihi: 04.06.2005
793
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.