Sağlık

Şarap damarları koruyor

Şarap damarları koruyor

Alman kardiyologlar, kırmızı Fransız şaraplarının, damarları, kırmızı Alman şaraplarından daha iyi koruduğu konusunda anlaştı.

Almanya'nın güneyindeki Nuremberg kentinde bir araya gelen Alman kardiyologlardan Ulrich Förstermann, Fransız şaraplarının, damar sertliğine ve enfeksiyonlara karşı koruyucu rol oynayan azot monoksitin açığa çıkmasını, 4 kat artırabildiğini belirtti.

Özellikle de kırmızı şarapların damarları daha iyi koruduğunu belirten uzmanlar belli bir ölçü geçilmediği sürece kırmızı şarap tüketmenin damar sağlığı açısından faydalı olduğunu belirtti.

Mayence Üniversitesi'den Förstermann, yapılan incelemelerde, Alman şaraplarının bu alanda az etkisi olduğunun görüldüğünü, kırmızı Kaliforniya, İtalya ve Güney Afrika şaraplarının da kırmızı Fransız şaraplarıyla benzer etkiye sahip olduğunu söyledi.

Ancak kardiyologlar, bu yararlı etkinin aşırıya kaçılmadıkça, geçerli olduğu uyarısında da bulundular. Akşamları içilecek bir kadeh kırmızı şarabın damar ve vücut sağlığı açısından herhangi bir tehdit oluşturmadığını söylediler.
Yayın tarihi: 23.10.2006
654
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.