Sağlık

Sara nöbetini tetikleyen notalar

Sara nöbetini tetikleyen notalar

Prof. Dr. Erdal Işık, Tuna Valsi, Beşinci Senfoni ve İbrahim Tatlıses'in bazı türkülerinin sara nöbetlerini tetiklediğini söyledi.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Işık, bazı müziklerin sara nöbetini tetiklemesinin beynin dominant olmayan yarımküresiyle ilişkili olduğunun ileri sürüldüğünü de sözlerine ekledi.

Dostoyevski'nin sara nöbetlerinde olduğu gibi nöbet öncesi kısa süreli ve kişiye zevk veren haberci dönemlerinin izlenebilmesi, bu nöbetlerde beynin yan ve duygularla ilişkili limbik sisteminde de rolü olabileceğini düşündürdüğünü belirten Işık, beyin işlevini ortaya koyan çalışmalarda ise ses, ritim, melodi ve armoninin müzik kulağının beynin sağ yarımküresiyle ilişkili olduğunu dile getirdi.

Sesin şiddetindeki değişmelerin ya da müzikle öğrenme ve düşünceleri müzikle harekete geçirme gibi düşünce kalıplarının beynin sol yarımküresiyle ilişkili olduğunu belirten Işık, depresyonda da hızlı ritimli müzik parçalarının olumlu rol oynayabileceğini söyledi.

Kişiyi dış dünyaya bağlıyor
Işık, müziğin bulimia ve anorekside yiyecek saplantısının yerine konabileceğini, diğer kişilerde ise iletişim kurma ve uğraşı tedavisinde, bunama olan kişilerde de kişiyi dış dünyaya bağlayan bir aracı olarak kullanılabileceğini açıkladı.

Yayın tarihi: 29.04.2007
1618
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.