Sağlık

Sanayi kadını kısırlaştırıyor

Sanayi kadını kısırlaştırıyor

Genetik temellerin yanı sıra, sanayide baca gazlarında bulunan "dioksin" maddesi, kadınlarda kısırlığa neden olan "Endometriyozis" hastalığının sıklığını arttırıyor.

Özellikle kentte yaşayan kadınlarda daha sık görülen ve yumurtalıkta oluşan kist "Endometriyozis" hastalığı, kronik pelvik ağrı, adet döneminde ağrı ve kısırlık belirtileriyle ortaya çıkıyor. Endometriyozis'e bağlı oluşmuş karın içi yapışıklıkları ve çikolata kistlerinin tedavisi laparoskopi yöntemiyle yapılıyor.

Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı'nın (IARC) kanser yapan maddeleri sıraladığı listesinde "kesin kanserojen" maddeleri içeren 1. grubunda yer alan "dioksin" maddesinin, kadınlarda kısırlığa neden olan "Endometriyozis" hastalığına da neden olduğunu bildirildi.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Tıraş, son günlerde kadınlarda sıkça rastlanan ve yumurtalıkta oluşan kist "Endometriyozis" ile ilgili bilgi verdi. Rahim içinde kanama yapan endometriyum tabakasının, her ay hormonların etkisiyle kanadığını, bu zarın yumurtalık üzerinde, içinde, arka duvarını örten karın zarında veya karın zarında olması halinde hastalığın ortaya çıktığını söyledi.

Hava kirliliği etkiliyor

Tıraş, ilk olarak 1927 yılında tanımlanan hastalığının, gelişen sanayii ile giderek artış gösterdiğini, hastalığın, özellikle kentleşmiş bölgede yaşayan kadınlarda daha sık görüldüğünü vurguladı. Kistin oluşumunun, hava kirliliğiyle ilgisi olduğunu, özellikle sanayi bölgelerinde oluşan baca gazlarının kistin oluşumunu etkilediğini belirten Tıraş, genetik temellerin yanı sıra, sanayide baca gazlarında bulunan "dioksin" denilen maddenin hastalık sıklığını artırdığının tespit edildiğini bildirdi. Hastalığı taşıyan kadınlarda yapılan araştırmalarda "dioksin"e rastlandığını söyleyen Tıraş, "Bu hastalığın genetik temeli var, ama her genetik temeli olanda aynı şiddette ortaya çıkmıyor. Özellikle sanayi gazlarının artışıyla daha fazla ve yoğun olarak ortaya çıkıyor" diye konuştu.

Endometriyozis hastalığı olan kadınların, kronik pelvik ağrı, adet döneminde ağrı ve kısırlık belirtileriyle doktora başvurduklarını anlatan Prof. Dr. Tıraş, şunları söyledi: "Kistler çok küçükken bile ağrı yapabiliyor. Toplumda yaygınlığı yüzde 4-5 civarında, özellikle çocuk sahibi olamayan kısır kadınlarda bu oran yüzde 40-50'ye kadar çıkabiliyor. Yani kısır olan 2 kadından birinin sorunu endometriyozis."
Yayın tarihi: 12.03.2004
707
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.