Sağlık

Sanal kan bankası

Sanal kan bankası

Sanal kan bankasına gönüllü vatandaşlar büyük destek sağlıyorlar.

11 yaşındaki yakınının geçirdiği soba kazası sonucu kan bulunamaması nedeniyle ölümü üzerine Ahmet Oğuzhan Başar tarafından kurulan ve ticari amacı bulunmayan sanal kan bankasına, 5 yıl içinde kan vermek için kaydolan gönüllü sayısı 9,5 milyonu geçti.

"Siz ya da bir yakınınız veya bir başkası... Dünyaya gözlerini yeni açmış bir bebek, okula bile başlamamış minik yavrunuz, düğün hazırlıkları içinde bir genç kız... Kaza ya da hastalık nedeniyle bir damla kan bulunamazsa umutları, yarınları bitecek birisini düşünebiliyor musunuz?" Bu sloganla internette oluşturulan sanal kan bankası ve mail gruplarına, gönüllü vatandaşların destek sağladıkları bildirildi.

"www.kanbankasi.gen.tr" adresindeki internet sitesine adını, kan grubunu, bulunduğu şehir ve telefon numaraları gibi iletişim bilgilerini bırakarak kayıt yaptıran kişilere, acil kan ihtiyacı bulunan vatandaşlar buradan ulaşabiliyorlar. Daha sonraki aşamada ise telefonla irtibat sağlanıyor. Sitenin "Acil Kan Duyuruları" bölümünde de kan ihtiyacı çağrısında bulunulabiliyor.

Negatif aileleri

Bu arada sanal ortamda, az bulunan kan grupları için oluşumlar gözleniyor. Her 200 kişiden 1'inde görülerek en az rastlanan grubu oluşturduğu bilinen AB RH negatif kana sahip vatandaşlar için AB Negatif Ailesi, yüz kişiden 7'sinde bulunan 0 RH negatif grubu için de "O RH Negatif mail grubu", sanal ortamda hizmet veriyor.

Sistem iyi ama suistimale açık

Kızılay İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi ve Dr. Behçet Uz Çocuk Hastanesi Kan Merkezi Müdürü Dr. Yüce Ayhan, yaptığı açıklamada, söz konusu sistemin faydalı, ancak bir o kadar da suiistimale açık olduğunu ifade etti.

Dr. Ayhan, "Sivil inisiyatifle geliştirilen ve duyarlılık, iyi niyet esasına dayanan bu sistem çok güzel. Ancak araya simsarların girmesiyle amacından sapabilir. Çünkü denetim mekanizması yok" dedi.

Söz konusu internet siteleri yerine vatandaşların, Kızılay ve hastaneler bünyesinde hizmet veren kan bankalarına gönüllü donör olarak kayıt yaptırmasının çok daha yararlı olacağını ifade eden Dr. Ayhan, "Burada trafiği doğru yönlendiren, kan bankalarıdır" diye konuştu.

Hürriyet
Yayın tarihi: 29.08.2005
1001
dahafazlası

kan

YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.