Sağlık

Saman nezlesi hiç seksi değil!

Saman nezlesi hiç seksi değil!

Yrd. Doç. Dr. Cengiz Kızmaz'ın tüm dünyada büyük ilgi gören araştırmasına göre; burun akıntısı, hapşırma ve yorgunluk gibi belirtilerle kendini gösteren saman nezlesi, cinsel hayatımızı olumsuz etkiliyor.

Saman nezlesi olarak bilinen mevsim alerjisinin, cinsel hayatı olumsuz etkilediği ve seks isteğinde azalma yarattığı belirlendi. Celal Bayar Üniversitesi'nden Yar. Doç. Dr. Cengiz Kızmaz ve ekibinin iki yıl süren araştırmaları ile kanıtladığı, 'cinsellik ve alerjiler arasındaki bağlantı' tıp çevrelerinde de ilgiyle karşılandı.

Sorular soruldu

Araştırma için aktif cinsel yaşamı olan ve alerjik saman nezlesinin dışında başka hiçbir kronik hastalığı bulunmayan 43 kişi belirlendi. 27 kadın ve 16 erkek hasta, iki yıl süreyle incelendi. Saman nezlesi olan hastalar ayrıca hiçbir hastalığı olmayan 40 kişilik normal grupla karşılaştırıldı. Alerjik şikayetlerin ağır olduğu dönemde, hastalara cinsel fonksiyonları değerlendiren skalaya ait sorular soruldu. Bu dönemde hem kadın hem de erkek hastaların cinsel isteklerinin, belirgin biçimde bozulmuş olduğu gözlendi.

Tedavi bir ay sürdü

Hastaları 1 ay boyunca antialerjik ilaçla tedavi ettikten sonra alerji şikayetleri açısından değerlendirdiklerini anlatan Yar. Doç. Dr. Cengiz Kırmaz, araştırmayla ilgili şu bilgileri verdi: "Önce alerji ile ilgili şikayetlerinin ortadan kalktığı görüldü. Bu şikayetsiz dönemde yeniden kadın ve erkeklere, cinsel fonksiyon skalasını değerlendiren sorular sorularak sonuçları incelendi. Alerji bulgularının olmadığı dönemde, hem kadın hem de erkeklerin seks dürtüleri normal insanlarla aynıydı."

Dünya öğrendi

Doç. Dr. Kızmaz'ın araştırması, Amerikan Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği resmi yayın organı ve dünya üzerinde çok saygın bir tıp dergisi olan 'Annals of Allergy Asthma and Immunolgy"de yayınlandı. Reuters Haber Ajansı tarafından dünyaya duyurulan araştırma; bir ay süren alerji tedavisinin, kadın ve erkeklerin bozulan seks hayatını normale döndürdüğünü kanıtladı.

Kaynak: Sabah
Yayın tarihi: 31.01.2006
804
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.