Sağlık

Sakız çiğneyin.

Sakız çiğneyin.

Özellikle araç sürücülerinde ve kayak yapanlarda görülen yüz felcini önlemek mümkün. Nasıl mı? Sakız çiğneyerek.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Şirzat Çoğalgil, yüz felcinden korunmanın en etkin tedavisinin sakız çiğneyip balon şişirmek olduğunu söyledi. Yüz felcinin, yüzün sağ ve sol kısmında bulunan sinirlerde genellikle soğuğa bağlı olarak ödem oluşmasından kaynaklandığını belirten Prof. Dr. Çoğalgil,
"Yüz felci daha çok araç sürücülerinde ve kayak yapanlarda görülmektedir" diyor.

Sakız çiğnemek yüz kaslarını güçlendirir
Çoğalgil'e göre halk arasında şöfor hastalığı olarak bilinen yüz felcinden korunmanın en etkin yolu sakız çiğneyip balon şişirerek çene ve yüz kaslarını güçlendirmek. Sıcak yaz günlerinde açılan klimanın ve seyahat ederken açılan camın yüz felcine neden olduğunu söyleyen Prof.Dr. Çoğalgil, sözlerini şöyle sürdürdü: "Yüz felci, yakalanan kişinin yaşam kalitesini bozar ve toplum içerisine çıkmasını engeller. Tedavi edilmemesi durumunda, kapanan gözde görme kaybına bile neden olabilir.İyi bir tedavinin ardından bir aylık zaman içerisinde normale dönülebilen yüz felcinde, vakit kaybetmeden nöroloğa ya da fizik tedavi uzmanına gidilmeli. Ödem çözücü ilaçlar kullanırken, fizyoterapiye başlanılmalı. En etkin tedavisi de yüz ve çene kaslarını güçlendirmek için sakız çiğneyip, balon şişirmek."
Yayın tarihi: 15.03.2007
985
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.