Sağlık

Sakız çiğnemek beyni geliştiriyor

Sakız çiğnemek beyni geliştiriyor

İngiltere'de yapılan bir araştırmada, sakız çiğnemenin düşünme ve anımsama gibi idrakla ilgili işlevlerde olumlu etkilerine rastlandı.

İngiltere Northumbria Üniversitesi Sinirbilim Bölümü araştırmacısı Andrew Scholey, araştırma sonuçları hakkında bilgi verirken, sakız çiğnemenin insan belleğini olumlu etkilediğini belirtti. Scholey, "Sakız çiğneyen kişilerin bellek testlerinde daha başarılı olduklarını ve daha çok sözcük hatırladıklarını gördük" dedi.

Sakızın naneli ya da mentollü olmasının bir fark yaratmadığını belirten Scholey, en önemli unsurun sürekli sakız çiğnemek olduğunu ifade etti. Scholey'in verdiği bilgiye göre, araştırmaya katılan 75 kişi, "sakız çiğnemeyenler",
"gerçekten sakız çiğneyenler" ve "yalandan sakız çiğneyenler" şeklinde gruplara ayrıldı. Araştırma sırasında deneklere resim, sözcük ve telefon numarası hatırlatmaya yönelik sorular soruldu. Gerçekten sakız çiğneyenlerin kalp atışlarının, çiğnemeyenlere göre dakikada 3, yalancı çiğneyenlere göre ise 1.5 kez daha fazla olduğu belirlendi. Scholey, "Kalp atışındaki artışın, idrakı artıracak derecede beyne oksijen ve glikoz dağıtımını yükseltmiş olabileceğini düşünüyoruz" dedi. Haberde, sakız çiğnemenin, ağzın sulanmasına bağlı olarak insülini yükseltmesi olasılığı üzerinde de durulduğu vurgulandı.
Yayın tarihi: 15.10.2004
798
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.